HOMEPAGE

Turistika
 
Kam jít, co navštívit
 
Kulturní tipy

 

Čtyřlístek – původní český komiks

 
photo:  (archiv)
 

Kreslené hrdiny Myšpulína, Pinďu, Bobíka a Fifinku zná v Česku snad každý. Během své existence sice tento český fenomén prošel mnoha změnami, ale i tak patří mezi nejoblíbenější dětské tituly v ČR.

 
Čtyřlístek v tehdy socialistickém Československu vyšel poprvé v roce 1969 a stal se v ČR pravým komiksovým průkopníkem. První příběh nazvaný Vynález profesora Myšpulína přinesl do redakce nakladatelství Orbis duchovní otec Čtyřlístku, kreslíř Jaroslav Němeček, a původně ani nepočítal s nějakým pokračováním. Další příhody vznikly až na vyžádání čtenářů, kteří si dobrodružné historky hned zamilovali. Většinu příběhů napsala Ljuba Štíplová, která také jednotlivým postavičkám vtiskla jejich typické povahové rysy. Od smrti hlavní autorky komiksů, tedy od roku 2009, se v psaní jednotlivých epizod střídá více autorů.

Čtveřici hlavních hrdinů tvoří černobílý kocour Myšpulín, geniální a odvážný vynálezce, silné prasátko Bobík, které rádo jí a do všeho se vrhá po hlavě, jedničkář a neskutečný strašpytel zajíc Pinďa a bílá fenka Fifinka, která výborně vaří a pro své kluky udělá cokoli.

Největší popularity se Čtyřlístek dočkal v 70. a 80. letech, kdy se náklad na jedno jeho vydání vyšplhal až na 220 tisíc výtisků a po nových příhodách se vždy jen zaprášilo. Dnes jsou staré sešity vzácné pro sběratele a ceny některých z nich dosahují i několika stovek korun.

Populární Čtyřlístek několikrát vyšel v němčině, angličtině, ale i řečtině a jeho hrdiny znají děti ze stolních her, puzzle skládaček nebo pexesa. Komiksové postavičky se dokonce dostaly i na poštovní známky. Kreslení hrdinové by se však měli ocitnout i na filmovém plátně. Premiéra animovaného filmu nazvaného Čtyřlístek ve službách krále se chystá na podzim roku 2011.

10. prosince 2010 bylo vydáno speciální dvojčíslo, které odstartovalo druhou pětistovku kreslených příběhů. K tomuto jubileu v současnosti probíhá až do 27. února 2011 v X5 Muzeu Hlavního města Prahy X5 (mapa) také výstava nazvaná Čtyřlístek – 500 dobrodružství. Více informací se dozvíte zde.
 


 
Autor: Petra Hubálková
 
Přidáno: 20.01.2011
 
 
 

Související články

 
Volný čas
 
 

Kam za operou v České republice

V České republice je celkem 10 profesionálních operních scén se stálým souborem. Vzhledem k počtu...

 
 
Volný čas
 
 

Kam vzít děti, když venku není hezky

Nevíte, kam jít s dětmi, když je venku zima a třeba i prší? Nechte se inspirovat hned několika místy, kde...

 
 
Firmy v ČR
 
 

Thonetka – česká židle světového...

Vyrábí se z ohýbaného dřeva již více než 150 let a stále patří mezi nejkvalitnější a zároveň nejžádanější...

 
 
Kulturní tipy
 
 

Tajemná podzemí v ČR – Čechy

Podzemní chodby a sklepení, doly, štoly, tunely, dokonce i továrny zanechané Němci. To všechno lze najít...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…