HOMEPAGE

Turistika
 
Kam jít, co navštívit
 
Kulturní tipy

 

Dark Tourism v ČR

 
photo: Terezín (czechtourism.com)
 

„Dark Tourism“ neboli v překladu temné cestování je zvláštní druh turistiky, který přivádí návštěvníky na místa v minulosti spojená s nějakou tragédií, resp. se smrtí či utrpením. Tento druh cestování se zakládá zejména na autentičnosti prostředí a silných emocionálních zážitcích.

 
I v České republice je možné taková místa navštívit.

Památník Terezín (mapa) byl zřízen v roce 1947 na památku obětem nacistické genocidy za 2. světové války. Celý Terezín, obehnaný hradbami, tehdy sloužil jako ghetto pro tisíce především českých Židů. Ti, kteří zde nezemřeli, odsud putovali dále do vyhlazovacích táborů, hlavně do Osvětimi. V budově bývalé terezínské školy dnes sídlí Muzeum ghetta. Malá pevnost z konce 18. století fungovala ve válečných letech jako věznice gestapa.

Posláním památníku je uchovávat památku obětí rasové a politické perzekuce v letech nacistické okupace, rozvíjet muzejní, výzkumnou a vzdělávací činnost, jakož i pečovat o místa spojená s utrpením a smrtí desetitisíců obětí vlády násilí.

Lidice (mapa) a Ležáky (mapa) jsou bývalé vesnice vyhlazené nacisty během 2. světové války. Doplatily na přímou či jen domnělou souvislost s atentátem na říšského protektora Reinharda Heydricha. Osud Lidic se naplnil dne 10. června 1942, kdy byli všichni přítomní muži zastřeleni, ženy odvlečeny do koncentračních táborů a většina dětí zavražděna (jen malá část jich byla předána na „převýchovu“ do německých rodin). Poté byly Lidice gestapem srovnány se zemí. Stejný osud postihl o 14 dní později i východočeské Ležáky. Dnes na těchto místech stojí památníky a muzea připomínající tyto tragédie.

Památník Mohyla míru (mapa) se nachází u města Slavkov na jižní Moravě. Byl vybudován na počest obětí legendární bitvy u Slavkova ze dne 2. prosince 1805, kdy Napoleonova armáda drtivě porazila vojsko spojenců – tzv. trojkoalice. Slavkovské bojiště se stalo hromadným hrobem vojáků několika národností. V areálu památníku probíhá každoročně na přelomu listopadu a prosince pietní akt k uctění památky padlých jako vyvrcholení vzpomínkových akcí k výročí bitvy.

Kostel sv. Cyrila a Metoděje (mapa) v Praze posloužil jako úkryt českým parašutistům skupiny Antropoid, kteří provedli atentát na Reinharda Heydricha.

Naučná stezka Jáchymovské peklo (mapa) zavede návštěvníky do míst, kde v padesátých letech 20. století stály tábory a doly, v nichž museli žít a dobývat uranovou rudu vězni komunistického režimu.

Vyšehradský hřbitov a Slavín (mapa) patří k nejvýznamnějším pražským hřbitovům. Na hřbitově je pochováno na 600 významných českých osobností – spisovatelů, vědců, básníků, výtvarných umělců, skladatelů, herců, lékařů, politiků, sportovců a dalších. Součástí hřbitova je Slavín, společná hrobka nejzasloužilejších osobností českého národa.

Bojiště bitvy u Hradce Králové (památník bitvy u Chlumu) (mapa) připomíná jednu z nejkrvavějších bitev prusko-rakouské války. Dne 3. července 1866 se zde střetla pruská a rakouská vojska. Bitvu dnes připomíná řada míst - severozápadně od Hradce Králové na vyvýšenině Chlum jsou rozmístěny více než čtyři stovky pomníků, hromadných pohřebišť i symbolických památníků.

Zámek Velké Losiny (mapa) je smutně proslulý čarodějnickými procesy. Na konci 17. století zde působil inkvizitor Jindřich Boblig, povolaný ze Šumperka, který zde organizoval čarodějnické procesy, v jejichž důsledku bylo upáleno 56 lidí.

Hrad Špilberk v Brně (mapa), nazýván také „Žalář národů“, sloužil jako vězení pro nejtěžší zločince celé habsburské monarchie.

Muzeum tortury Český Krumlov (mapa) se nachází ve starobylé budově radnice, kde byla zrekonstruována středověká sklepení, v nichž je umístěna expozice útrpného práva. Návštěvník je vtažen do doby krutého středověku, kdy útrpné právo zažívalo svůj rozkvět, byly používány nejsurovější metody a mučicí nástroje a pomůcky.

Středověké kostnice jsou většinou podzemní prostory sakrálních staveb, kde se ukládaly lidské kosti do různých geometrických útvarů (mohyl, kleneb, obrazců). Kostnice většinou vznikaly při hromadných úmrtích obyvatel (morové a jiné epidemie, hladomory, bitvy). Veřejně přístupné kostnice v Česku najdeme například v Sedlci u Kutné Hory (mapa), Brně (mapa) a Mělníku (mapa).

Mezi další temná místa České republiky patří např. i podzemí broumovského kláštera s vamberskými mumiemi, kapucínská krypta v Brně, propast Macocha a další. Zvláštní kapitolou jsou staré hrady a zámky opředené „strašidelnými“ historkami.
 


 
Autor: Ivana Jenerálová
 
Přidáno: 05.02.2012
 
 
 

Související články

 
Volný čas
 
 

Kam za operou v České republice

V České republice je celkem 10 profesionálních operních scén se stálým souborem. Vzhledem k počtu...

 
 
Volný čas
 
 

Kam vzít děti, když venku není hezky

Nevíte, kam jít s dětmi, když je venku zima a třeba i prší? Nechte se inspirovat hned několika místy, kde...

 
 
Firmy v ČR
 
 

Thonetka – česká židle světového...

Vyrábí se z ohýbaného dřeva již více než 150 let a stále patří mezi nejkvalitnější a zároveň nejžádanější...

 
 
Kulturní tipy
 
 

Tajemná podzemí v ČR – Čechy

Podzemní chodby a sklepení, doly, štoly, tunely, dokonce i továrny zanechané Němci. To všechno lze najít...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…