HOMEPAGE

Turistika
 
Kam jít, co navštívit
 
Kulturní tipy

 

Ledopády a ledolezectví v Česku

 
photo:  (czechtourism.com)
 

Lezení po ledu neboli ice climbing je speciální disciplínou horolezectví, při které – jak už název napovídá – ledolezci vyhledávají pro lezení výhradně ledové masivy vytvořené buď z vodopádů, nebo z tekoucí vody ve skalách. Na většině míst se ale vyskytuje kombinace ledových povrchů a holých skal.

 
Přehled nejznámějších ledopádů v Česku

Krkonoše
V Krkonoších se nachází rozsáhlá oblast ledových a sněhových výstupů, kde je lezení zakázané. Na všech výstupech hrozí velké lavinové nebezpečí. Výjimku tvoří jen Labský dvůr, kde jsou zároveň nejlepší terény pro ledové lezení v Česku, ale lezení je zde povoleno jen za přísného dodržování pravidel Správy Krkonošského národního parku.

Jizerské hory
Jizerské hory jsou v České republice důležitou ledolezeckou oblastí. Přestože ledy zde dosahují maximálních výšek pětadvaceti metrů, dá se tu lézt kvůli studenému klimatu dlouho do jara a navíc není zdejší lezení nijak zvlášť omezováno ze strany ochranářů. Nejznámějšími zdejšími ledopády jsou:
Oldřichov – žulový lom s několika ledopády. Dvacetimetrové sloupy ledu se tady plazí podél kolmých kamenných stěn.
Velký Štolpich – za velké zimy je ideální pro výcvik horolezeckých nováčků. Nemá velký spád, mezi jednotlivými stupni si lze odpočinout na velkých rovných plošinách a nástup i výlez jsou dobře přístupné po turistických lávkách.
Černý potok – nejmohutnější vodopád Jizerských hor. Za tuhé zimy na nějakou dobu zamrzá na desetimetrový kolmý ledopád.

Lužické hory a České Švýcarsko
Turisticky atraktivní jsou zde ledopád Břidličný vrch u Kytlice a Brtnické ledopády. Břidličný vrch je tvořen ledovou stěnou v lese. Led na ní obvykle vydrží dlouho, protože je na severním úbočí Břidličného vrchu.

Brtnické ledopády jsou spíše turistickým lákadlem než místem na opravdové lezení. Tvoří je barevné rampouchy a kaskády z ledu na skalních převisech a malých jeskyních. Tyto ledopády nevznikají tradičně jako zmrzlé vodopády, ale utvářejí se z vody z tajícího sněhu na konci zimy. Ledopády nemusí narůst každý rok, důležitá je totiž souhra mrazu a tání ledu. Když voda stéká ze skal, splavuje zeminu a železité a křemičité písky a tím ledopády nádherně zbarvuje od žlutých tónů přes zelenou do hnědé, a dokonce i do černé barvy.

České středohoří
V této oblasti zamrzá mnoho vodopádů vysokých deset až patnáct metrů. Většinou jsou to opět spíše turistické atrakce než terény pro sportovní lezení. Populární na lezení jsou Stříbrná stěna v pískovcích u Hřenska a ledopád Vrkoč v čedičovém útvaru u Ústí nad Labem, který bývá oblíbeným lezeckým terénem.

Praha a okolí
Barrandovský led – malý ledopád přímo v Praze v malém lomu na Zbraslavské ulici u Barrandovské skály.
Vrané nad Vltavou – celkem nenáročný ledopád u Vraného nad Vltavou, který mívá kolem 30 metrů výšky a sklon 45 až 55 stupňů. Vzdálenost od centra Prahy je 18 km.
Mařenka – ledopád natéká v obrovském komíně osmdesátimetrové skalní stěny Mařenka mezi Slapy a Štěchovicemi a tvoří mezi skalami žleb pokrytý ledem. V případě příznivých podmínek může led dosáhnout délky až 40 metrů. Vzdálenost z Prahy odpovídá 42 km.

Českomoravská vysočina
V tomto regionu se nachází nejvyšší ledopád v ČR – ledopád Vír. Je to umělá ledová stěna pod Vírskou přehradou na řece Svratce. Na čtyřicetimetrové skále si zaleze jak úplný začátečník, tak ostřílený ledolezec.

Jeseníky
Jeseníky nabízí atraktivní ledovou kaskádu se sklonem do 70° a délkou 20 metrů a dále dva rampouchy se sklonem do 90° a délkou do 8 metrů. To je Vysoký vodopád, který se nachází 3 km severozápadně od vrcholu hory Praděd, v nadmořské výšce 1007 m. Lezení je zde povoleno v období od 1. listopadu do 18. února.
 
 
Autor: Romana Kuncová
 
Přidáno: 27.12.2012
 
 
 

Související články

 
Volný čas
 
 

Kam za operou v České republice

V České republice je celkem 10 profesionálních operních scén se stálým souborem. Vzhledem k počtu...

 
 
Volný čas
 
 

Kam vzít děti, když venku není hezky

Nevíte, kam jít s dětmi, když je venku zima a třeba i prší? Nechte se inspirovat hned několika místy, kde...

 
 
Firmy v ČR
 
 

Thonetka – česká židle světového...

Vyrábí se z ohýbaného dřeva již více než 150 let a stále patří mezi nejkvalitnější a zároveň nejžádanější...

 
 
Kulturní tipy
 
 

Tajemná podzemí v ČR – Čechy

Podzemní chodby a sklepení, doly, štoly, tunely, dokonce i továrny zanechané Němci. To všechno lze najít...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…