HOMEPAGE

Turistika
 
Kam jít, co navštívit
 
Kulturní tipy

 

MOSER: sklo králů

 
photo:  (archiv Moser)
 

Sklářská výroba má v České republice tradici, která se počítá na staletí. Do její historie se nesmazatelně zapsala sklárna Moser.

 
Sklárna Moser je považována za klenot českého sklářství a představuje vrchol řemeslné tvorby nápojového a dekorativního skla. Vlastnit aspoň jeden výrobek této unikátní značky je přímo prestižní záležitostí.

Historie sklárny Moser se začala psát již v polovině 19. století. V roce 1857 rytec skla Ludwig Moser (1833-1916) zřídil malou dílničku s prodejnou ručně rytého skla pro bohatou lázeňskou klientelu. Aniž by to tušil, položil tak základy firmy, jejíž výrobky se staly vyhledávanou komoditou přitahující zájem císařů, králů, papežů, představitelů politického světa i světových celebrit. Umění výroby skla bylo po generace cíleně vylepšováno až na dnešní stupeň dokonalosti. Sklo Moser se stalo symbolem bohatství, uznávaného sociálního postavení, vytříbeného estetického cítění a váženosti.

Sklárna Moser je proslulá perfektní výrobou bezolovnatého křišťálu, průzračnými barvami, designem výrobků, ručním brusem a jemnou rytinou. Způsob zušlechťování skla tradičními sklářskými technikami, jako je ruční foukání, hranovaný brus, umělecká rytina nebo dekorace zlatem či platinou, odlišuje výrobky Moser od ostatních značek na trhu. Sklárna také vždy spolupracovala se špičkovými českými výtvarníky, kteří pro ni navrhovali design nových výrobků.

V současném sortimentu sklárny Moser jsou patrně nejpopulárnější nápojové stolní soupravy. Každá sada se jmenuje podle svého charakteru nebo je její název v přímém vztahu k určité prominentní osobnosti, místu či historickému období. Za vše tak hovoří jména jako například Splendid, Lady Hamilton, Adele Melikoff, Cromwell, Maharani pro jednu z nejbohatěji zdobených souprav, dále Copenhagen, Marie Terezie nebo Pope (papež), což je jedna z nejslavnějších výtvarných kreací.

Sklo Moser zdobí v současnosti slavnostní tabule mimo jiné v paláci anglické královny Alžběty II., španělského krále Juana Carlose I., norského krále Haakona VII. či japonského císaře Akihita. Nechybí ani v sídle jordánského či saúdskoarabského panovníka. Také hlavní cena Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary – Křišťálový globus – je vyráběna v této renomované sklárně.

Moser, to je značka kvality a luxusu. Kolekce Moser představují vrchol ruční umělecké práce sklářů, brusičů a rytců a dodnes jim právem náleží označení „sklo králů“.
 
 
Autor: Ivana Jenerálová
 
Zdroj: www.moser-glass.com
 
Přidáno: 19.09.2010
 
 
 

Související články

 
Volný čas
 
 

Kam za operou v České republice

V České republice je celkem 10 profesionálních operních scén se stálým souborem. Vzhledem k počtu...

 
 
Volný čas
 
 

Kam vzít děti, když venku není hezky

Nevíte, kam jít s dětmi, když je venku zima a třeba i prší? Nechte se inspirovat hned několika místy, kde...

 
 
Firmy v ČR
 
 

Thonetka – česká židle světového...

Vyrábí se z ohýbaného dřeva již více než 150 let a stále patří mezi nejkvalitnější a zároveň nejžádanější...

 
 
Kulturní tipy
 
 

Tajemná podzemí v ČR – Čechy

Podzemní chodby a sklepení, doly, štoly, tunely, dokonce i továrny zanechané Němci. To všechno lze najít...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…