HOMEPAGE

Turistika
 
Kam jít, co navštívit
 
Kulturní tipy

 

Tajemná podzemí v ČR – Čechy

 
photo: Rabštejn (podzemirabstejn.cz)
 

Podzemní chodby a sklepení, doly, štoly, tunely, dokonce i továrny zanechané Němci. To všechno lze najít nejen v České republice, ale také na mnoha dalších místech po celé Evropě. Podzemní prostory si lidé v minulosti oblíbili především z praktických důvodů – užívali je ke skladování potravin, jako úkryty nebo únikové cesty, když hrozilo nebezpečí. My vás nyní zveme k poznání těch nejvýznamnějších v ČR.

 
Tentokrát se zaměříme na západní část České republiky, na Čechy.

Nejznámější historická podzemí v Čechách:

Plzeňské historické podzemí – vznikalo postupně od 13. do 19. století. Tvoří ho dvou- až třípatrové sklepy, které sloužily k uchovávání potravin, dále řemeslnické provozovny, vinopalny, sladovny a také účelová technická zařízení jako odvodňovací štoly, štoly přivádějící vodu k vodárenskému zařízení, kanalizace a studny. Dnes je labyrint prohlídkového okruhu dlouhý téměř 800 metrů.

Klatovské katakomby – jsou krypty pod klatovským jezuitským kostelem Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Ignáce. Byly budovány jako součást stavby kostela v letech 1656–1676 a staly se pohřebištěm příslušníků jezuitského řádu a jeho dobrodinců z řad místní šlechty, vojáků a měšťanů. Těla mrtvých položená na hoblinách v dubových rakvích byla obložena chmelem. Působením vzduchu vedeného do krypt systémem větracích kanálů došlo k jejich postupnému vysušení, tedy k mumifikaci tak, že dnes váží 8–10 kg. Těla tak po dlouhá staletí zůstala téměř nedotčena. Katakomby jsou dnes významnou klatovskou památkou.

Podzemní továrna Rabštejn – je soustava podzemních prostor vyhloubených v pískovcových skalách v okolí obcí Česká Kamenice (Mapa) a Janská (Mapa) nedaleko města Děčín (Mapa), které byly spolu s okolními povrchovými objekty za druhé světové války využívány Němci k válečné letecké výrobě. Podzemní systémy mají kolem 4,5 km délky a byly raženy vězni z koncentračního tábora Rabštejn. Postupně zde bylo postaveno 11 montážních hal, kde pracovalo 6000 lidí. Po válce objekt sloužil potřebám československé armády a v šedesátých letech 20. století zde byly vybudovány sklady pohonných hmot pro vojska Varšavské smlouvy. Dnes je část prostor podzemní továrny přístupná veřejnosti.

Podzemní továrna Richard – nachází se u Litoměřic (Mapa). Je to soustava tří bývalých hlubinných vápencových lomů, označovaných jako Richard I, Richard II a Richard III, které Němci za druhé světové války přestavěli na utajenou podzemní továrnu, určenou na výrobu motorů do tanků a dalších těžkých vozidel. Jedná se o prostorově rozsáhlý komplex podzemních prostor v celkové délce přibližně 25 až 30 km. Prostory pro veřejnost nejsou přístupné. V současnosti je v části bývalé továrny umístěno úložiště radioaktivního odpadu.
 


 
Autor: Romana Kuncová
 
Přidáno: 05.10.2012
 
 
 

Související články

 
Volný čas
 
 

Kam za operou v České republice

V České republice je celkem 10 profesionálních operních scén se stálým souborem. Vzhledem k počtu...

 
 
Volný čas
 
 

Kam vzít děti, když venku není hezky

Nevíte, kam jít s dětmi, když je venku zima a třeba i prší? Nechte se inspirovat hned několika místy, kde...

 
 
Firmy v ČR
 
 

Thonetka – česká židle světového...

Vyrábí se z ohýbaného dřeva již více než 150 let a stále patří mezi nejkvalitnější a zároveň nejžádanější...

 
 
Kulturní tipy
 
 

Tajemná podzemí v ČR – Čechy

Podzemní chodby a sklepení, doly, štoly, tunely, dokonce i továrny zanechané Němci. To všechno lze najít...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…