HOMEPAGE

Turistika
 
Kam jít, co navštívit
 
Kulturní tipy

 

Theodor Pištěk, výstava Ecce Homo

 
photo: Theodor Pištěk, Midget (archiv NG)
 

Český malíř, výtvarník, tvůrce filmových kostýmů a dekorací, držitel Oscara a Českého lva za dlouhodobý umělecký přínos českému filmu – to je Theodor Pištěk.

 
Theodor Pištěk se narodil 25. října 1932 v Praze a patří k důležitým a respektovaným umělcům. Vystudoval Akademii výtvarných umění a nedlouho po jejím dokončení začal působit i jako filmový výtvarník. Nejprve se s režisérem Františkem Vláčilem podílel na Údolí včel či Markétě Lazarové. Později intenzivně spolupracoval například s Milošem Formanem. Za kostýmy k filmu Amadeus obdržel cenu Filmové akademie Oscar a kostýmy k filmu Valmont mu vynesly cenu Francouzské Akademia César a další nominaci na Oscara. Výtvarně se podílel na více než 100 filmech a je také autorem uniforem pražské Hradní stráže. V roce 1969 navrhl výstavní koncepci pavilonu Člověk a jeho svět na světové výstavě Expo Montreal.

Pištěkovo dílo zaujímá na české umělecké scéně poněkud zvláštní postavení. Tradiční akademické školení dokázal využít v českém prostředí mimořádně neobvyklým způsobem. Osobně přispěl také k vývoji fotorealistického stylu, který ve Spojených státech kulminoval na přelomu 60. a 70. let minulého století. Hladká a navýsost realistická malba získala v Pištěkově podání na rozdíl od děl zaoceánských fotorealistů osobité významové přesahy. Mimo to byl také československým reprezentantem v automobilových závodech a dodnes miluje vše, co k autům patří. Svět automobilismu a různě řezané či deformované části motorů a chladičů jsou tak i nedílnou součástí jeho výtvarného díla.

V Národní galerii v Praze se od 26. září do 6. ledna 2013 uskuteční dosud největší retrospektivní výstava díla tohoto výtvarníka nazvaná Ecce Homo. Jejím stěžejním tématem je člověk a civilizace. Expozice seznámí návštěvníky se všemi důležitými fázemi díla Theodora Pištěka. Na výstavě tak budou k vidění legendární fotorealistické obrazy, abstrahující objekty ze šedesátých let, kresby z cyklu Kde budu žít příště, část prostoru bude věnována i instalacím z posledních let. Kromě obrazů a kreseb zde budou vystaveny i čtyři velké prostorové instalace, jež byly vytvořeny přímo pro prostory Veletržního paláce (Mapa).

Více informací se dozvíte zde.
 


 
Autor: Petra Hubálková
 
Zdroj: Národní galerie
 
Přidáno: 02.11.2012
 
 
 

Související články

 
Volný čas
 
 

Kam za operou v České republice

V České republice je celkem 10 profesionálních operních scén se stálým souborem. Vzhledem k počtu...

 
 
Volný čas
 
 

Kam vzít děti, když venku není hezky

Nevíte, kam jít s dětmi, když je venku zima a třeba i prší? Nechte se inspirovat hned několika místy, kde...

 
 
Firmy v ČR
 
 

Thonetka – česká židle světového...

Vyrábí se z ohýbaného dřeva již více než 150 let a stále patří mezi nejkvalitnější a zároveň nejžádanější...

 
 
Kulturní tipy
 
 

Tajemná podzemí v ČR – Čechy

Podzemní chodby a sklepení, doly, štoly, tunely, dokonce i továrny zanechané Němci. To všechno lze najít...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…