Vinobraní a burčák
photo: (czechtourism.cz)
Vinobraní je tradiční slavnost vína, která má v České republice hluboké historické kořeny. Ve větší míře se však vinobraní rozšířilo až v posledních desetiletích. Tradici pořádání vinobraní si udržuje především hlavní vinařská oblast – jižní Morava.
Oslavy vinobraní se konají na podzim, zejména v září, po zahájení sklizně vinné révy a lisování prvních hroznů z nové úrody. Akce je většinou spojena s velkolepým historickým průvodem a bohatým kulturním programem (vystoupení loutkových a kočovných divadel, folklórních souborů, rockových skupin, představení tradičních řemesel atd.), který završují lidové veselice. Hlavním smyslem vinobraní je ovšem degustace vína a především burčáku.
Snad největší vinobraní se odehrává ve městě
Znojmo (mapa). Mimo to probíhají oslavy sklizně hroznů také ve velkých vinařských oblastech v
Mikulově (mapa),
Valticích (mapa) či X4 Velkých Pavlovicích X4
(mapa). V Čechách se dnes slavnosti vinobraní pořádají v
Mělníku (mapa), Litoměřicích
(mapa), Velkých Žernosekách
(mapa) nebo Roudnici
(mapa).
Burčák je kvasící vinný mošt ve fázi „bouřlivého“ kvašení, při němž se rozkládá cukr, tedy glukóza, na alkohol a oxid uhličitý. Vzniká jako meziprodukt při výrobě vína, několik málo dnů po začátku kvašení. Burčákem se smí vinný mošt nazývat jen dva až tři dny, kdy jsou cukr a alkohol přibližně v rovnováze.
Význam tohoto nápoje je definován v zákoně o vinohradnictví a vinařství, ve kterém je přesně specifikováno, kdy může být burčák nabízen k přímé spotřebě. Tento částečně zkvašený hroznový mošt smí být distribuován ke konzumaci pouze pokud pochází výlučně z vinných hroznů, které byly sklizeny a zpracovány na území České republiky. Dále je stanoveno, že může být prodáván mezi 1. srpnem a 30. listopadem daného roku.
Většinou je burčák vyroben z bílých hroznů. Kvalitní burčák má nažloutlou zakalenou barvu s obsahem 4–6 % alkoholu a má chuť nasládlého hroznového moštu s příchutí kvasnic a bublinek. Pije se nechlazený. Existuje také burčák vyráběný z červených hroznů, který se ovšem běžně v prodeji téměř nevyskytuje.