HOMEPAGE

Turistika
 
Kam jít, co navštívit
 
Památky, příroda

 

Výjimečná díla moderní české architektury

 
photo: krytý bazén Litomyšl (Tomáš Malý)
 

V několika posledních desetiletích vzniklo v České republice mnoho pozoruhodných architektonických staveb s nezaměnitelným rukopisem českých architektů.

 
Ať už jde o veřejné stavby, sportovní areály, administrativní budovy, nebo soukromé domy – moderní česká architektura rozhodně má co ukázat. Mnohé projekty získaly řadu ocenění v ČR i v zahraničí a potěší svěží architekturou, neotřelými nápady, kvalitou zpracování i citlivým zapojením do okolního prostředí.
K nejpozoruhodnějším veřejným stavbám moderní české architektury patří:
  •  Krytý plavecký bazén v Litomyšli (mapa) – odvážná stavba, jejímž autorem je architektonický ateliér DRNH. Oceňována je nejen pro své vhodné zasazení do krajiny, ale také pro členění prostoru a sloučení konstrukčního systému s celou budovou. Bazénu byla udělena cena v kategorii Novostavba Grand Prix Obce architektů pro rok 2011.
  •  Kongresové centrum Zlín (mapa) – moderní oválná skleněná budova postavená podle návrhu světoznámé české architektky a zlínské rodačky Evy Jiřičné. Hlavní část budovy tvoří velký sál pro více než 830 lidí, ale najdeme zde i menší sál pro cca 90 osob, salonky a restauraci. Budova je využívána jako polyfunkční prostor k pořádání koncertů, plesů nebo obchodních a kongresových akcí.
  • Kostely Církve bratrské v Černošicích (mapa) a v Litomyšli (mapa) – dvě nevšedně pojaté duchovní stavby jsou dílem ateliéru Fránek Architects. Modlitebna v Černošicích je špičatá a zároveň oblá jako křídla anděla, kostel v Litomyšli je inspirován textem žalmu a jeho siluetu tvoří soustava nakloněných rovin. Obě stavby jsou určeny nejen pro potřeby církve, ale i pro nejrůznější kulturní a společenské aktivity.
  • Národní technická knihovna v Praze (mapa) – stavbu ve tvaru zaobleného čtverce navrhl ateliér Projektil architekti. V centru budovy je umístěno obdélníkové atrium otevřené až do šestého patra a zakryté ocelovou konstrukcí světlíku. Knihovna získala řadu ocenění, z nichž k nejvýznamnějším patří Absolutní vítězství Czech Grand design za rok 2009.
  • Knihovna Filozofické fakulty Masarykovy Univerzity Brno (mapa) – budova je dílem brněnského ateliéru Kuba & Pilař. Nachází se ve vnitrobloku areálu Filozofické fakulty a je zhotovena především z betonu, dubového dřeva, skla a kovu. Svislé dubové lamely umístěné na obvodovém plášti budovy tvoří pomyslnou clonu mezi prostředím studoven a okolním světem. Dominantním prvkem interiéru je pak dvouramenné schodiště v otvoru kruhového tvaru, které prochází budovou přes všechna podlaží. Stavba obdržela hlavní cenu Grand Prix Obce architektů pro rok 2002.
 


 
Autor: Petra Hubálková
 
Přidáno: 09.10.2011
 
 
 

Související články

 
Památky, příroda
 
 

Procházka korunami stromů – to je...

Projít se nádhernou přírodou jako veverky – stezkou na vrcholcích mohutných korun stromů, proč ne...

 
 
Památky, příroda
 
 

Výjimečná díla moderní české...

V několika posledních desetiletích vzniklo v České republice mnoho pozoruhodných architektonických staveb...

 
 
Památky, příroda
 
 

Poodří

Zachovalost nivních mokřadních ekosystémů v Poodří má velký význam jak pro tažné ptáky, tak pro řadu...

 
 
Památky, příroda
 
 
 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…