HOMEPAGE

Turistika
 
Kam jít, co navštívit
 
Památky, příroda

 

Západní Čechy

 

Západní Čechy nabízejí množství turisticky atraktivních míst: krásnou přírodu najdeme tam, kde jihozápadní část Krušných hor navazuje na horské pásmo Šumava, folklorní tradice zase poznáme v oblasti Chodska. Milovníci lázeňství se seznámí s nejslavnějšími českými lázněmi a příznivci pivního moku budou pozváni na prohlídku světově vyhlášeného plzeňského pivovaru.

 

Navážete-li návštěvu západních Čech na předchozí putování po severních Čechách, doporučujeme vám pokračovat z Oseku směrem na Most, Chomutov a Klášterec nad Ohří . Toto město se slavnou tradicí výroby porcelánu nese své jméno podle kláštera, který tady vznikl kolem roku 1150. Klášter sice zanikl již v roce 1277, ale dnes na jeho místě stojí krásný zámecký areál, který návštěvníkům nabízí prohlídkovou trasu s expozicí porcelánu i procházku anglickým parkem se vzácnými dřevinami.

Z Klášterce nad Ohří není daleko do Jáchymova , proslulých lázní a významného místa z hlediska cestovního ruchu. Zajímavostí města je i to, že je z centra spojeno sedačkovou lanovou dráhou s nejvyšší horou Krušných hor Klínovcem. Již od roku 1516 se zde razily stříbrné mince vysoké kvality – tolary, které se používaly k placení v celé Evropě. Z označení tolar odvozují svůj název i americké dolary. Později v Jáchymově nahradil těžbu stříbra uran. A právě radioaktivita odpadních vod paradoxně zapříčinila vznik lázní. V roce 1906 tak vznikly první radioaktivní lázně na světě. Hlavní léčebnou metodou jsou koupele v termální vodě s vysokým obsahem radonu. Nápadnou městskou dominantou je sanatorium Radiumpalac z let 1910–12.

Již zmíněná nejvyšší hora Krušných hor Klínovec (1244 m) nabízí zájemcům výborné lyžařské podmínky. Po celý rok vyhledávaným turistickým střediskem je i Boží Dar, který se nachází pár kroků od hraničního přechodu s Německem. Nedaleko najdeme také jednu z nejcennějších lokalit Krušných hor, rozlehlý komplex (930 hektarů) rašelinišť, známý jako Božídarské rašeliniště. Tímto zajímavým územím vede trasa naučné stezky s 12 zastávkami vybavenými informačními tabulemi. Celá procházka s výchozím bodem v Božím Daru je dlouhá 3,2 km.

Na západě Čech se nacházejí i nejvýznamnější lázně v ČR – Karlovy Vary. Město bylo založeno kolem roku 1350, kdy na místě dnešní Zámecké věže vznikl lovecký hrádek. Podle pověsti bylo horké vřídlo objeveno králem Karlem IV. a jeho loveckou družinou. Lovci tehdy zahnali jelena až na vrchol příkrého skalního útesu. Statečný jelen se vrhl před svými pronásledovateli do propasti. Poté co lovci sestoupili do údolí, našli místo jelena horký pramen tryskající ze země. Král se rozhodl, že zde založí město. Skála, ze které jelen skočil, se dodnes nazývá Jelení skok a socha jelena je jedním ze symbolů Karlových Varů. První veřejný lázeňský objekt byl ovšem postaven o mnoho let později, bylo to v roce 1711 a tímto objektem byly Mlýnské lázně. Od té doby se lázeňství v Karlových Varech živě rozvíjelo. O modernizaci léčby se postaral karlovarský rodák David Becher, podle kterého je nazván světoznámý karlovarský bylinný likér Becherovka. Dnes se léčba zaměřuje především na choroby zažívacího ústrojí a některé nemoci látkové výměny. Z dvanácti minerálních pramenů je nejvýznamnější Vřídlo, vyvěrající do výšky 12 metrů. Ve městě najdete několik lázeňských kolonád, jmenujme například Vřídelní, Mlýnskou nebo Tržní kolonádu. Kromě léčebných procedur a příjemných procházek nabízí město i mnoho dalších aktivit. Nejznámější kulturní a společenskou akcí je bezesporu Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Významnou památkou regionu je královský hrad Loket postavený roku 1230, který patřil k nejpevnějším hradům ve střední Evropě. V interiérech dnes najdeme kromě muzea porcelánu také expozici strašidel a další zajímavosti.

Dalším městem s lázeňskou tradicí jsou Františkovy Lázně . Tyto lázně jsou dnes známé především mezi ženami, které zde léčí nemoci reprodukčních orgánů.

Šest kilometrů severovýchodně od Františkových Lázní se nachází národní přírodní rezervace Soos, pozůstatek pozdní vulkanické činnosti. Můžete tady vidět ojedinělé rašeliniště s vývěrem plynů v bahenních sopkách (mofety) a s minerálními prameny, z nichž nejsilnější je Císařský pramen. Územím prochází okružní 3 km dlouhá naučná stezka s informačními panely.

Mariánské Lázně jsou po Karlových Varech druhými nejvýznamnějšími lázněmi v Čechách. Jejich historie sahá do roku 1528, kdy byl zkoumán dnešní Ferdinandův pramen. Dnes tady vyvěrá na 40 minerálních pramenů a od pavilonu Křížového pramene vede k pavilonu Rudolfova pramene novobarokní kolonáda. Zajímavou atrakcí města je Miniaturpark se zmenšeninami (1:25) významných stavebních a technických památek převážně z České republiky, nalezneme zde například maličký zámek Červená Lhota, horu Říp a románskou rotundou nebo písecký most. V roce 1905 bylo na okraji města dokončeno golfové hřiště.

Z Mariánských Lázní se přemístíme do centra Chodska, Domažlic. Toto královské město a chodský hrad tady v letech 1262–65 vybudoval Přemysl Otakar II. Dominantou náměstí je 56 metrů vysoká a o 70 cm vychýlená věž, původně hláska, dnes vyhlídkové místo.

Chodsko je oblast v Čechách při hranici s Německem, jejíž ochrana byla v minulosti svěřena Chodům. Za tuto službu jim byla českými krály tradičně udílena četná privilegia. Vlastní Chodsko dnes tvoří 12 vesnic, soustředěných kolem Domažlic. Dodnes si místní lidé uchovávají výrazné nářečí a udržují své kroje a zvyky. V Domažlicích se každoročně konají Chodské slavnosti. Chcete-li vidět typickou chodskou vesnici, zamiřte například do Klenčí pod Čerchovem . Historické jádro tohoto chodského městečka je vesnickou památkovou zónou a nabídne vám pohled na několik typických chodských dvorů.

Důležitým a krásným místem západních Čech je i Chráněná krajinná oblast a Národní park Šumava . Turisticky atraktivní je především okolí Špičáku. Nejoblíbenější turistickou trasou je pak cesta k Černému a Čertovu jezeru, dvojici nejznámějších šumavských jezer ledovcového původu.

Centrem rekreace a také sídlem Muzea Šumavy je městečko Železná Ruda . Město má sklářskou tradici a je protkáno historií dolování železné rudy, která mu dala i název. Příjemným zastavením je i městečko Kašperské Hory s hradem Kašperk . Ve městě je zajímavá expozice vlastivědného muzea, v horní části náměstí se nachází Muzeum motocyklů a expozice českých hraček.

Jak jinak označit město Plzeň než jako město piva? Měšťanský pivovar zde byl založen již v roce 1842, má za sebou bohatou historii a jeho úspěch a sláva pokračují i v dnešních dnech. Ochutnat tento vyhlášnený nápoj a dozvědět se něco o jeho přípravě můžete v Pivovarském muzeu. Neméně zajímavé je ovšem i Muzeum Škoda Plzeň, kde se dozvíte více o železárnách, které roku 1868 zakoupil Ing. Emil Škoda. Dále v Plzni najdete Západočeské muzeum a Národopisné muzeum, v němž je přístupné i historické podzemí. Nezapomeňte však také na prohlídku historického jádra Plzně, které se může pochlubit například překrásným gotickým kostelem sv. Bartoloměje.

 
 
Autor:
 
Přidáno: 06.01.2010
 
 
 

Související články

 
Památky, příroda
 
 

Procházka korunami stromů – to je...

Projít se nádhernou přírodou jako veverky – stezkou na vrcholcích mohutných korun stromů, proč ne...

 
 
Památky, příroda
 
 

Výjimečná díla moderní české...

V několika posledních desetiletích vzniklo v České republice mnoho pozoruhodných architektonických staveb...

 
 
Památky, příroda
 
 

Poodří

Zachovalost nivních mokřadních ekosystémů v Poodří má velký význam jak pro tažné ptáky, tak pro řadu...

 
 
Památky, příroda
 
 
 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…