HOMEPAGE

Turistika
 
Kam jít, co navštívit

 

Po stopách UNESCO, 3. díl – Jižní Morava

 
photo: Brno, Vila Tugendhat (czechtourism.com)
 

Památky UNESCO jsou garancí unikátního poznání a cesta za nimi rozhodně stojí za to. Budete-li putovat po jižní Moravě, nezapomeňte navštívit i zde dva unikáty ze sbírky UNESCO – vilu Tugendhat v Brně a Lednicko-valtický areál na samém jihu Moravy.

 

Vila Tugendhat

Vila Tugendhat je označována za stavbu, která určila nová měřítka moderního bydlení a patří k předním dílům světové moderní architektury ve stylu funkcionalismu. Navrhl ji v roce 1928 proslulý německý architekt Ludwig Mies van der Rohe pro rodinu majitele brněnské textilky Fritze Tugendhata. Dům byl ve své době převratný hned z několika důvodů. Prosklené zdi zcela spojovaly dům s okolím, okna hlavního obytného prostoru se totiž dala spustit do podlahy, a tím se dosáhlo splynutí interiéru s přírodou v zahradě. Vila je zajímavá i po konstrukční stránce: tvoří ji ocelový skelet a stropy pater nenesou zdi, ale jen ocelové pilíře profilu X, v exponovaných místech kryté chromovaným plechem. Interiér budovy byl současně vybaven elegantním a citlivě navrženým nábytkem od samotného architekta Miese van der Rohe.

V srpnu 1995 se stala Vila Tugendhat národní kulturní památkou a v prosinci 2001 byla zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Od ledna 2010 je z důvodu probíhající památkové obnovy pro veřejnost uzavřena. Opětné zpřístupnění památky je plánováno v lednu roku 2012.

Osudy této elegantní vily se staly inspirací pro román Simona Mawera Skleněný pokoj (The Glass Room, 2009).

Lednicko-valtický areál

Lednicko-valtický areál na jižní Moravě se rozprostírá mezi obcemi Lednice a Valtice v blízkosti hranic s Rakouskem. V průběhu staletí zde rodina Liechtensteinů vytvořila krajinářské a architektonické dílo, které je považováno za nejrozsáhlejší uměle vytvořené území v celé Evropě. Kromě zámků v Lednici a ve Valticích se zde v parkově upravené krajině nachází i řada drobných staveb v romantickém stylu, jako například Apollónův chrám, Janův hrad, zámeček Belveder, kolonáda, obelisk, Dianin chrám nazývaný též Rendez-vous, dále empírový chrám Tří Grácií, minaret či skleník. V roce 1992 byl celý Lednicko-valtický areál vyhlášen za krajinnou památkovou zónu a v prosinci 1996 byl zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Turisticky nejvyhledávanějšími jsou samozřejmě zámky Lednice a Valtice. Mezi sebou jsou spojeny více než 6 km dlouhou lipovou a kaštanovou alejí z roku 1715. Alej dnes nese jméno po básníku Petru Bezručovi, který do Valtic často jezdil a krásu zdejšího kraje opěvoval ve svých básních.

Současný romanticko-novogotický vzhled získal areál po rozsáhlé přestavbě v letech 1846–1858. Část barokního zdiva sice zůstala zachována, fasáda však byla doplněna o řadu přístaveb a nových prvků, jako jsou cimbuří, balkóny, arkýře, komíny a věžičky. Romantický novogotický vzhled získaly také interiéry s vynikajícími ukázkami bohaté řezbářské výzdoby. Úpravy parku a venkovního areálu vycházely z inspirace anglických parků té doby.

Více informací o areálu naleznete zde.
 
 
Autor: Romana Kuncová
 
Přidáno: 12.07.2011
 
 
 

Související články

 
Firmy v ČR
 
 

IGRÁČEK – legendární hračka, kterou...

Postavička o výšce přibližně osm centimetrů, která představuje nejrůznější lidská povolání, byla...

 
 
Kam jít, co navštívit
 
 

Po stopách UNESCO, 1. díl – Jižní...

Česká republika se může pochlubit bohatou historií, četnými stavebními památkami i krásnou přírodou...

 
 
Sportovní tipy
 
 

Zimní střediska v České republice...

Milovníci zimních sportů si v České republice díky její poloze rozhodně přijdou na své. Téměř ze všech...

 
 
Volný čas
 
 

Kam za operou v České republice

V České republice je celkem 10 profesionálních operních scén se stálým souborem. Vzhledem k počtu...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…