HOMEPAGE

Turistika
 
Kam jít, co navštívit

 

Po stopách UNESCO, 4. díl – Kroměříž

 
photo: zámek Kroměříž (czechtourism.com)
 

Na Moravě – východní součásti České republiky ještě v tomto díle zůstaneme. I její střední část je obohacena o kulturní poklad, který je zapsán na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO – je to komplex arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži.

 

Arcibiskupský zámek

Arcibiskupský zámek v Kroměříži (mapa) je se svou 86 m vysokou věží výraznou dominantou města. Jeho vznik a vývoj je nerozlučně spjat s historií olomouckého biskupství a arcibiskupství. Zámek a nádherné zámecké zahrady jsou považovány za zvláště cenný a zachovalý příklad barokní palácové a zahradní architektury. Na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO byl tento komplex zapsán v roce 1998.

Na místě, kde dnes zámek stojí, se již v době Velkomoravské říše nacházelo hradisko. Ve 13. století byl právě v této lokalitě vybudován gotický hrad, který byl začátkem 16. století přestavěn v renesančním stylu a stal se rezidenčním letním sídlem olomouckých biskupů. Během třicetileté války byl hrad poničen Švédy a poté přebudován na zámek a později přestavěn do barokní podoby.

Interiéry zámku jsou bohatě vyzdobeny a k vidění je zde množství původního dobového zařízení a sbírek. V druhém patře zámku se nachází zámecká obrazárna, po pražské Národní galerii druhá nejvýznamnější v České republice. V deseti sálech je možno zhlédnout obrazová díla předních evropských malířů 15. až 18. století (Tizian, Lucas Cranach st., Hans von Aachen, Paolo Veronese, Jan Breughel st., Anthonis van Dyck či Johann Heinrich Schönfeld). Zdejší archiv navíc uchovává světově unikátní sbírku notových partů staré hudby.

Zámecké zahrady

Na zámek navazují dvě krásné zahrady – Květná a Podzámecká, které jsou řazeny mezi nejvýznamnější památky zahradní architektury v Evropě.

Geometricky pravidelná Květná zahrada, jejíž půdorys tvoří obdélník o rozměrech 485 × 300 m, je dílem italských architektů Filiberta Luccheseho (1606–1666) a Giovanniho Pietra Tencally (1629–1702). Zahradu nechal vystavět olomoucký biskup Karel Liechtenstein-Castelcorn v letech 1665–1675. Je vybudovaná po vzoru italských renesančních zahrad z poloviny 17. století s cestami ve vysokých špalírech, ve středu s výraznou osmibokou rotundou s kopulí. Interiér je bohatě zdoben freskami a štukovou výzdobou. Jednu celou stranu zahrady tvoří rozsáhlá 244 m dlouhá kolonáda se 44 sochami antických bohů a bájných postav, vnější stranu kolonády zdobí 46 bust.

Podzámecká zahrada byla původně jakousi zelinářskou a květinovou zahradou, která měla být zdrojem zeleniny pro zámek. Její poslání i vzhled se od 15. století postupně měnily a o dvě století později byla přebudována na barokní zahradu. V 19. století byla zahrada přeměněna na romantický anglický park o rozloze 47 hektarů, v němž se nacházejí tři rybníky a řada romantických staveb, jako je Pompejská kolonáda, Paví dvůr, Rybářský pavilon či Colloredova kolonáda. Nechybí ani četné altány, plastiky, fontány, mosty a můstky či antické a gotické ruiny, což zahradě dodává výsostně romantický charakter. Kroměřížská Podzámecká zahrada je cenným příkladem krajinářského parku a patří k nejznámějším ukázkám krajinářského stylu nejen v České republice, ale i v celé Evropě.
 


 
Autor: Romana Kuncová
 
Přidáno: 17.09.2011
 
 
 

Související články

 
Firmy v ČR
 
 

IGRÁČEK – legendární hračka, kterou...

Postavička o výšce přibližně osm centimetrů, která představuje nejrůznější lidská povolání, byla...

 
 
Kam jít, co navštívit
 
 

Po stopách UNESCO, 1. díl – Jižní...

Česká republika se může pochlubit bohatou historií, četnými stavebními památkami i krásnou přírodou...

 
 
Sportovní tipy
 
 

Zimní střediska v České republice...

Milovníci zimních sportů si v České republice díky její poloze rozhodně přijdou na své. Téměř ze všech...

 
 
Volný čas
 
 

Kam za operou v České republice

V České republice je celkem 10 profesionálních operních scén se stálým souborem. Vzhledem k počtu...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…