HOMEPAGE

Turistika
 
Kam jít, co navštívit
 
Specializovaná turistika

 

Cykloturistika

 
photo:  (mojefoto.cz)
 

Pokud chcete Českou republiku poznat netradičním způsobem, zvolte za svůj dopravní prostředek kolo, neboť podmínky jsou zde pro to více než dobré.

 

Pro provozování cykloturistiky v České republice budete nezbytně potřebovat dle platných právních předpisů vybavené kolo (funkční brzdy, zvonek, červená odrazka vzadu, bílá odrazka vpředu, červené světlo vzadu, bílé světlo vpředu, zadní i přední blatník) a také cyklistickou helmu, která je povinná pro osoby mladší 18 let, doporučuje se ovšem používat v každém věku. Za jízdu pod vlivem alkoholu či kouření na kole mohou cyklisté dostat pokutu až patnáct tisíc korun.

Cyklotrasy

Cyklistika a spolu s ní i cyklotrasy zaznamenávají v České republice skutečný rozmach. Cyklistické trasy jsou zde děleny na cyklotrasy a cykloturistické trasy. Všechny prvky cyklistického značení mají žlutou podkladovou barvu .

Cyklotrasy
Cyklotrasy jsou ty, které vedou po silnicích, dobrých komunikacích a jejich značení je podobné jako u silničního značení pro motorová vozidla. Používají se tři základní cykloznačky – návěst před křižovatkou, směrové tabule a směrová tabulka. Na všech najdete symbol kola, číslo dané trasy a na směrových tabulích i kilometrové vzdálenosti k dalším cílům na trase.

Cykloznačky se umisťují stejně jako dopravní značky před každou křižovatkou nebo odbočkou cyklotrasy. Od roku 2001 jsou dopravními značkami a platí pro ně všechna pravidla jako pro ostatní silniční značky. Tyto značky jsou použity u většiny cyklistických tras v České republice.

Cykloturistické trasy
Cykloturistické trasy jsou ty, které opouštějí silnice s automobilovým provozem a vedou přírodou a terénem většinou po polních či lesních cestách. Tyto trasy jsou vyznačeny pásovými značkami o rozměru 14x14 cm a směrovkami.

Oba druhy značení jsou voleny tak, aby umožňovaly používání běžných turistických kol, nikoli jen kol horských. Garantem cyklistického značení na území České republiky je Klub českých turistů. V roce 2005 celková délka tras pro cyklisty v České republice dosáhla již 28 282 km.

EuroVelo

Mnohé z českých cyklistických tras navazují na síť evropských stezek EuroVelo:

EuroVelo n.6 -  Francie, Belgie, Německo, Česká republika (Cheb, Plzeň, Praha, Brno, Olomouc, Ostrava), Polsko, Ukrajina
EuroVelo n.7 - Norsko, Finsko, Švédsko, Německo, Česká republika (Děčín, Praha, Tábor, České Budějovice), Rakousko, Itálie
EuroVelo n.9 - Polsko, Česká republika (Jeseník, Olomouc, Břeclav (ve variantě Brno, Hevlín), Rakousko, Slovinsko, Chorvatsko

Dálkové trasy

Jako první byla zpřístupněna dálková trasa, která spojuje Prahu a Vídeň. Trasa vznikla s přispěním organizace Greenways a nese její název. Moravská dálková cyklostezka navazuje na polské trasy v podhůří Jeseníků a prochází podél toku řeky Moravy až k rakouským hranicím, kde se u Valtic napojuje na rakouské stezky vedoucí k Vídni. Cyklostezky byly vybudovány i podél obou stran česko–rakouské hranice. Další dálková cyklostezka vede kolem Lipenské přehradní nádrže a navazuje na cyklomagistrálu procházející Šumavou. Hustou sítí cyklostezek jsou protkány také Jizerské hory. Jednotlivé dálkové trasy naleznete ZDE.

Vinařské stezky

Vinařské stezky na jižní Moravě, unikátní síť regionálních cyklistických tras, spojují to nejzajímavější z vinařství i historických památek. Hlavní stezka - Moravská vinná, spojuje Znojmo a Uherské Hradiště a propojuje deset okruhů, z nichž každý vede jednou vinařskou oblastí. Stezky v délce téměř 1000 km vedou převážně vinicemi, sady a místními komunikacemi.

Na kole po Praze

Na území hlavního města je v současné době zmapováno asi 93 km značených cyklistických stezek. Za náročnější terén bude cyklista odměněn krásnými výhledy a, ve srovnání s ostatními dopravními prostředky, i rychlostí a svobodou pohybu. Tipy:
Greenway Botič (Výtoň - Nusle - Hostivař - Průhonice, 24 km) - cyklotrasa sledující tok potoka Botiče spojuje městské části Praha 1, 2, 4, 10, 11 a 15 s Pitkovicemi, Křeslicemi a obcí Průhonice.
Greenway Vltava (Výtoň - Holešovice - Troja, 13,5 km) - cyklotrasa č. 2, která vede vede z Prahy-Výtoně přes Kampu a Letnou do Stromovky. Ze Stromovky dále pokračuje kolem zoologické zahrady a podél řeky až do Kralup.
Více informací o pražských cyklostezkách je k dispozici na informačním serveru hlavního města Prahy.

Informační materiály

V České republice vychází několik edičních řad turistických a cykloturistických map, průvodců a mnoho informačních materiálů, které poskytují zájemcům informace o cyklotrasách a značených turistických trasách. Z této široké nabídky publikací je vhodný například přehledný katalog „Cykloturistika bez hranic“, který popisuje možnosti cykloturistiky v České republice. Najdete v něm přehled jednotlivých dálkových tras a cykloturistických regionů a nejdůležitější kontakty na informační centra. Katalog je k dispozici v českém, anglickém a německém jazyce.

Půjčovny kol

Půjčovny kol najdete především v turisticky atraktivních oblastech a v každém informačním středisku vám určitě rádi poradí, kde najdete nejbližší půjčovnu. Cena by se měla pohybovat od 200 - 500 Kč za jeden den, podle typu kola a doplňkového vybavení.

 
 
Autor:
 
Přidáno: 09.01.2010
 
 
 

Související články

 
Specializovaná turistika
 
 

Geocaching v ČR

Celosvětově mimořádně populární hra – geocaching si už našla tisíce příznivců i v České republice...

 
 
Specializovaná turistika
 
 

Poznejte Česko z koňského hřbetu!

Nejkrásnější pohled na svět je údajně ze hřbetu koně. Nestačí však nasednout a jezdit někde na pouti...

 
 
Specializovaná turistika
 
 

Posázavský pacifik

Legendární poetický název Posázavský pacifik<...

 
 
Obecná fakta o ČR
 
 

Návštěvnost lázní v ČR roste

Lázeňství v České republice má již mnohasetletou tradici a vysokou úroveň. Svědčí o tom i ocenění kvality...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…