HOMEPAGE

Turistika
 
Kam jít, co navštívit
 
Specializovaná turistika

 

Posázavský pacifik

 
photo:  (czechtourism.com)
 

Legendární poetický název Posázavský pacifik nese železniční trať, která vede ve směru Praha-Vršovice – Vrané nad Vltavou – Čerčany. Pojmenovali ji tak čeští trampové, kteří víkend co víkend vyráželi ven z Prahy do Posázaví, kde měli své osady.

 
Vlak projíždí posázavským kaňonem obklopeným nádhernou divokou přírodou, která českým trampům připomínala rázovitou krajinu Divokého západu z románů Jacka Londona. Proto vláček, který je vezl, resp. jeho trať, překřtili na Posázavský pacifik a řeku Sázavu na Zlatou řeku (zlato se tady opravdu kdysi rýžovalo). Pozůstatky trampských osad (tábořiště s dřevěnými sruby a totemy uprostřed) naleznete na posázavské stezce i dnes. Jsou vzpomínkou na časy, kdy většina lidí jezdila do přírody pouze vlakem a kdy se v osadách zpívalo u táboráku o Divokém západu.

Trať Posázavského pacifiku vznikala v kopcovitém a skalnatém terénu po celé délce posázavského údolí. Na trase muselo být proraženo patnáct tunelů a údolí byla překlenuta třemi kamennými a pěti ocelovými mosty. Nejzajímavější je most Žampach (Mapa), který vede přes údolí Kocour nedaleko Jílového u Prahy (Mapa). V roce 1899, kdy bylo jeho sedm oblouků dostavěno, byl nejvyšším kamenným železničním mostem v ČR – měří 41,5 metru (známý pražský Nuselský most je jen o metr vyšší).

Dnes se můžete vydat Posázavským pacifikem z pražských Vršovic (Mapa), Braníka (Mapa) či Modřan (Mapa) dvoupatrovou lokálkou přes Vrané (Mapa) do Čerčan (Mapa), případně i dál kolem hradu Český Šternberk (Mapa) až do Světlé nad Sázavou (Mapa). Trasa Vršovice – Čerčany měří 57 km a trvá 2 hodiny. Z Čerčan do Světlé nad Sázavou ujede vlak 90 km za více než 3 hodiny.

Pokud se na výlet vypravíte, doporučujeme nevracet se zpátky vlakem. V Týnci nad Sázavou si můžete vypůjčit kánoe nebo loďku a vrátit se kousek od metropole do Pikovic (Mapa), kde plavidlo zase odevzdáte. Odtud je to už jen pár metrů k zastávce vlaku Petrov-Chlomek (Mapa), odkud se dostanete až do srdce české metropole. Tato trasa je i dnes jednou za nejoblíbenějších a nejromantičtějších vodáckých tras v České republice.
 


 
Autor: Andrea Kábelová
 
Zdroj: www.pacifikem.cz
 
Přidáno: 09.07.2012
 
 
 

Související články

 
Specializovaná turistika
 
 

Geocaching v ČR

Celosvětově mimořádně populární hra – geocaching si už našla tisíce příznivců i v České republice...

 
 
Specializovaná turistika
 
 

Poznejte Česko z koňského hřbetu!

Nejkrásnější pohled na svět je údajně ze hřbetu koně. Nestačí však nasednout a jezdit někde na pouti...

 
 
Specializovaná turistika
 
 

Posázavský pacifik

Legendární poetický název Posázavský pacifik<...

 
 
Obecná fakta o ČR
 
 

Návštěvnost lázní v ČR roste

Lázeňství v České republice má již mnohasetletou tradici a vysokou úroveň. Svědčí o tom i ocenění kvality...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…