HOMEPAGE

Turistika
 
Kam jít, co navštívit
 
Sportovní tipy

 

Lázeňství má v ČR bohatou historii

 
photo:  (moje-lazne.cz)
 

Česká republika se pyšní desítkami lázeňských míst. Lázeňství zde má několikasetletou tradici a věhlas po celém světě. Světoznámá je především trojice západočeských lázní – Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně. Z moravských lázní zaujmou například Luhačovice.

 
Na mnoha místech České republiky vyvěrají jedinečné minerální prameny, které jsou již od počátku 15. století využívány k léčebným účelům. Kolem těchto pramenů v průběhu staletí vznikala lázeňská města. Často se rozkládají v malebných krajinných oblastech, jsou přitažlivá svým urbanistickým pojetím a specifickou lázeňskou architekturou.

Pohled do historie   

Největší rozvoj zaznamenalo lázeňství koncem 18. století, protože bylo těsně spjato s pokrokem vědy a techniky i s rozvojem společenské komunikace. Stavěly se velké lázeňské domy a kolonády, docházelo k zastřešování zřídel. Velká pozornost byla věnována kvalitě přírodních zdrojů.
Do lázní jezdila nejvybranější klientela. Karlovy Vary (mapa) a Teplice (mapa) v Čechách se pyšní návštěvami cara Petra Velikého, Albrechta z Valdštejna či anglického krále Eduarda VII. V modernější historii se častými hosty českých lázní stali i velikáni evropské kultury, například Goethe, Schiller, Chopin, Beethoven, Wagner a jiní.

Po roce 1989 dochází k rozšíření standardní nabídky léčebných pobytů o nové formy relaxačních a regeneračních pobytů. Tyto programy jsou ovšem kratší a klienti si je platí sami.

Pobyt hrazený ze zdravotního pojištění

Lázeňská léčba jako nezbytná součást léčebného procesu je za určitých podmínek hrazena zdravotními pojišťovnami buď jako komplexní (KLP), nebo příspěvková lázeňská péče (PLP). Komplexní lázeňská péče je pobyt, při němž zdravotní pojišťovny ČR hradí lázeňskou léčbu, ubytování i stravu.
U příspěvkové lázeňské péče hradí zdravotní pojišťovny pouze lázeňskou léčbu. Oba typy těchto pobytů trvají minimálně 3 týdny. Která onemocnění konkrétně jsou předmětem lázeňské léčby, upravuje seznam vydávaný Ministerstvem zdravotnictví ČR.

Obecně platí, že cílem lázeňské léčby je dokončit léčebný proces v návaznosti na péči v nemocnicích či odborných ambulancích, například po operacích či úrazech. U chronických onemocnění má lázeňská léčba stabilizovat stav pacienta a průběh jeho nemoci. A patří sem také vzdělávání, například když někomu zjistí diabetes. V tomto případě je cílem pobytu seznámení s nemocí a možnými riziky v dalším životě.

Významná lázeňská místa a indikace

Bechyně (mapa) – nemoci pohybového ústrojí.
Bludov (mapa) – poruchy metabolismu (děti a dorost), nemoci dýchacího ústrojí (děti a dorost), nemoci pohybového ústrojí (děti a dorost + dospělí).
Darkov – Karviná (mapa) – nemoci pohybového ústrojí, specializace na časnou pooperační rehabilitaci umělých kloubních náhrad, nemoci nervové, nemoci kožní – rehabilitace popáleninových jizev.
Františkovy Lázně (mapa) – nemoci oběhového ústrojí, nemoci pohybového ústrojí, nemoci dýchacího ústrojí, nemoci trávicího ústrojí, nemoci z poruchy výměny látkové a žláz s vnitřní sekrecí, nemoci nervové, nemoci kožní, nemoci gynekologické.
Hodonín (mapa) – nemoci pohybového ústrojí, nemoci nervové, nemoci kožní, nemoci gynekologické.
Jáchymov (mapa) – nemoci pohybového aparátu, nemoci periferního nervového systému, choroby metabolické, choroby kožní, CNS onemocnění, pooperační a posttraumatické stavy, osteoporóza.
Jánské Lázně (mapa) – nemoci pohybového ústrojí, nemoci nervové, onkologická onemocnění, netuberkulózní nemoci dýchacího ústrojí, nemoci kožní.
Jeseník (mapa) – nemoci horních i dolních cest dýchacích, oběhového ústrojí, poruchy výměny látkové a žláz s vnitřní sekrecí, nemoci pohybového ústrojí, duševní poruchy, nemoci kožní a ženské, v posledních letech převážně preventivní relaxačně-rehabilitační a ozdravné pobyty pro načerpání fyzických i duševních sil.
Karlova Studánka (mapa) – nemoci onkologické, nemoci dýchacího ústrojí, nemoci pohybového ústrojí, nemoci oběhového ústrojí.
Karlovy Vary (mapa) – nemoci oběhového ústrojí, nemoci trávicího ústrojí, nemoci z poruchy výměny látkové a žláz s vnitřní sekrecí, nemoci dýchacího ústrojí, nemoci pohybového ústrojí.
Klimkovice (mapa) – nemoci oběhového ústrojí, nemoci nervové, nemoci pohybového ústrojí, nemoci gynekologické.
Konstantinovy Lázně (mapa) – nemoci srdce a krevního oběhu, choroby pohybového ústrojí, choroby výměny látkové a dýchacího ústrojí.
Lázně Bělohrad (mapa) – nemoci pohybového ústrojí, nemoci neurologické, nemoci gynekologické, nemoci kožní, nemoci onkologické.
Lázně Bohdaneč (mapa) – nemoci pohybového ústrojí.
Lázně Kynžvart (mapa) – nemoci dýchacího ústrojí, nemoci kožní, nemoci ledvin a cest močových.
Lázně Libverda (mapa) – onemocnění srdce a kardiovaskulárního systému, onemocnění pohybového ústrojí, nervová onemocnění (podrobný přehled viz indikační seznam).
Lipová Lázně (mapa) – nemoci z poruchy výměny látkové a žláz s vnitřní sekrecí (mj. obezita, cukrovka, stavy po operaci štítné žlázy), nemoci pohybového ústrojí, nemoci kožní.
Luhačovice (mapa) – onemocnění dýchacího ústrojí, nemoci trávicího ústrojí, nemoci z poruch výměny látkové, poruchy pohybového aparátu, nemoci oběhového ústrojí, nemoci onkologické.
Mariánské Lázně (mapa) – nemoci oběhového ústrojí, nemoci trávicího ústrojí, nemoci z poruchy výměny látkové a žláz s vnitřní sekrecí, nemoci dýchacího ústrojí, nemoci pohybového ústrojí, nemoci ledvin a močových cest.
Poděbrady (mapa) – nemoci oběhového ústrojí, nemoci z poruchy výměny látkové a žláz s vnitřní sekrecí, nemoci pohybového ústrojí.
Teplice nad Bečvou (mapa) – nemoci oběhového ústrojí, nemoci z poruchy výměny látkové a žláz s vnitřní sekrecí, nemoci pohybového ústrojí.
Velichovky (mapa) – nemoci nervové, nemoci pohybového ústrojí.
 


 
Autor: Dana Jakešová
 
Přidáno: 22.02.2010
 
 
 

Související články

 
Sportovní tipy
 
 

Zimní střediska v České republice...

Milovníci zimních sportů si v České republice díky její poloze rozhodně přijdou na své. Téměř ze všech...

 
 
Sport a volný čas
 
 

Tipy na stezky pro in-line bruslení

Počet milovníků in-line bruslení neustále narůstá. Společně s tím se zvyšuje i počet a kvalita stezek...

 
 
Sportovní tipy
 
 

Nová komplexní mapa lyžařských...

Česká republika má zcela novou unikátní mapu pro milovníky lyžování. K dispozici je na www.ski-map.net...

 
 
Sportovní tipy
 
 

Lavinové a skialpinové kurzy na...

Víte, jak se na horách chovat tak, abyste při zimních sportech byli opravdu v bezpečí? Pokud ne...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…