HOMEPAGE

Turistika
 
Kam jít, co navštívit
 
Sportovní tipy

 

Letecké sporty

 
photo:  (mojefoto.cz)
 

Krásu a rozmanitost české a moravské krajiny nemusíte poznávat jen ze země, ale i z výšky - z paluby turistického letadla nebo z koše balonu. V České republice se nabízejí i všechny ostatní formy leteckých sportů.

 

Na horské masivy, nížiny, zrcadla vodních ploch, lesní zeleň prostoupenou sítí malebných vesnic a měst se staletými hrady a zámky je nejkrásnější pohled právě z ptačí perspektivy.

Vyhlídkové lety lze podnikat téměř ze stovky malých a sportovních letišť, ležících na celém území republiky.

Vlastníte-li některou z leteckých licencí a dovedete pilotovat malé motorové nebo i ultralehké letadlo, můžete výhodně spojit objevování nejkrásnějších míst této části střední Evropy se svou leteckou zálibou. Na českých letištích naleznete – po standardním předchozím dojednání – dobrou základnu, ať již přiletíte vlastním letadlem, nebo si letadlo půjčíte na místě. Česká republika patří k zemím s dlouhou tradicí leteckých sportů.

Ultralighty

Letecká amatérská asociace ČR sdružuje několik tisíc pilotů i majitelů ultralehkých letadel. V rámci jejího působení vám poskytnou své služby i profesionální půjčovny ultralehkých letadel a letecké školy. Můžete se s nimi setkat například na letištích v Benešově, v Hradci Králové i na mnoha dalších místech.

Profesionální střediska mají dobré technické zázemí, jsou schopna nabídnout prostory v hangárech pro soukromá letadla i zprostředkovat ubytování atd.

V České republice se rovněž konají populární slety ultralehkých letadel, spojené často se sportovními disciplínami a vždy s přátelským posezením v aviatickém prostředí.

Létání na kluzácích a motorové létání

K předním organizátorům sportovního létání v Evropě patří Aeroklub ČR, který sdružuje několik tisíc pilotů motorových letadel i plachtařů a má vlastní letecké školy. V součinnosti s ním pracují také profesionální firmy, jež vám mohou zapůjčit letadlo nebo nabídnout základní letecký výcvik a výuku letecké akrobacie či bezmotorového létání.

Většina sportovních letišť zajišťuje vyhlídkové lety a leteckým návštěvníkům nabízí dobré zázemí i prostory v hangárech pro jejich soukromá letadla. K významným střediskům motorového a bezmotorového létání patří například letiště v Moravské Třebové, kde působí Centrum leteckých sportů Aeroklubu ČR, letiště ve Vrchlabí, v Benešově, v Brně i na mnoha dalších místech.

Balonové létání

Kluby i soukromí provozovatelé nabízejí neopakovatelné zážitky při vyhlídkových letech horkovzdušnými balony. Jejich nejčastější trasy vedou nad Prahu nebo nad známými hrady, jako je Karlštejn, Křivoklát či Konopiště, ale lze si dohodnout i přelet nad dalšími místy s působivými přírodními sceneriemi a historickými památkami.

Paragliding a závěsné létání

Paragliding je v Čechách velmi oblíbeným sportem, aktivně létá několiktisíc pilotů. Piloti padákových a závěsných kluzáků, sdružení v Leteckéamatérské asociaci ČR (http://www.laacr.cz), mají svá startoviště astřediska v českých horách, například v Krkonoších nebo Beskydech, či nakopcích Raná u Loun nebo Kozákov, známých mnohaletou tradicí letů nakluzácích. Velkou popularitu paraglidingu dokazuje i velké zastoupenívýrobců kluzáků (Gradient, Mac, Sky, Axis).Čeští piloti jsou velmi úspěšní i v rámci závodů světového poháru.Největších úspěchů dosáhl Tomáš Brauner

Parašutismus

K leteckým sportům organizovaným Aeroklubem ČR patří rovněž parašutismus. Podobně jako piloti letadel mají i parašutisté v České republice vlastní letecké školy a centra, kde je profesionální zázemí. Prvotřídní učitelé, mezi nimiž jsou také mistři světa v parašutismu, nabízejí návštěvníkům s licencí možnost sportovních seskoků a návštěvníkům bez parašutistických zkušeností možnost tandemových seskoků, včetně letu volným pádem.

K takovým centrům parašutismu patří například letiště v Praze na Točné, Mladé Boleslavi, Příbrami nebo v Kunovicích u Uherského Hradiště.


 

Odkazy

 
Autor:
 
Přidáno: 07.01.2010
 
 
 

Související články

 
Sportovní tipy
 
 

Zimní střediska v České republice...

Milovníci zimních sportů si v České republice díky její poloze rozhodně přijdou na své. Téměř ze všech...

 
 
Sport a volný čas
 
 

Tipy na stezky pro in-line bruslení

Počet milovníků in-line bruslení neustále narůstá. Společně s tím se zvyšuje i počet a kvalita stezek...

 
 
Sportovní tipy
 
 

Nová komplexní mapa lyžařských...

Česká republika má zcela novou unikátní mapu pro milovníky lyžování. K dispozici je na www.ski-map.net...

 
 
Sportovní tipy
 
 

Lavinové a skialpinové kurzy na...

Víte, jak se na horách chovat tak, abyste při zimních sportech byli opravdu v bezpečí? Pokud ne...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…