HOMEPAGE

Turistika
 
Kam jít, co navštívit
 
Zajímavá místa

 

Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži

 
photo:  (mojefoto.cz)
 

Kroměříž získali roku 1110 olomoučtí biskupové. Jeden z nich, Bruno ze Schauenburku, si tu ve 13. století v místech slovanského hradiště nechal vybudovat gotický hrad.

 

Na přelomu 15. a 16. století došlo k přestavbě tohoto hradu v renesanční sídlo s čtyřkřídlou budovou s velkou věží. Koncem třicetileté války, v roce 1643, byl zpustošen švédskými vojsky a na jeho místě vybudován honosný raně barokní palác. Biskup Karel Lichtenstein sem povolal z Vídně italské císařské architekty F. Luchese a G. P. Tencallu, kteří se podíleli i na dalších stavbách po požáru obnovovaného města. Z původního hradu zůstala spodní část hlavní věže, přestavěná v honosnou čtyřiaosmdesátimetrovou věž. Na půdorysu původního hradu byla vystavěna třípodlažní budova, obklopující nádvoří s arkádami a fasádami členěnými řadami oken. K dalším stavebním úpravám došlo po velkém požáru zámku v roce 1752 a v 19. století. V revolučních letech 1848 - 1849 tu zasedal říšský ústavodárný sněm, jenž sem byl přeložený z Vídně.

Uvnitř zámku vznikla řada bohatě vyzdobených interiérů s dobovým zařízením i sbírkami. Interiéry sloužily třem funkcím - reprezentačním účelům, prezentaci uměleckohistorických sbírek a hospodářské správě biskupství. Z desítek sálů vynikají trůnní, sněmovní a manský sál, lovecká síň, carský salon, stará knihovna a letní byt.

Zámecká obrazárna soustřeďuje díla evropských malířů 15. - 18. století. Zastoupeni tu jsou například Tizian, Lucas Cranach st., Hans von Aachen, Paolo Veronese či Jan Breughel st. Jedná se o druhý nejcennější soubor obrazů v České republice.

Podzámecká zahrada byla založena již ve středověku. Později došlo k její renesanční a barokní úpravě. V 19. století byla změněna na romantický anglický park o rozloze šedesáti čtyř hektarů, v němž se nacházejí tři rybníky a řada romantických staveb - pompejská a Colloredova kolonáda, čínský pavilon a Maxův dvůr.

Po vzoru renesančních zahrad byla koncipována Květná zahrada z druhé poloviny 17. století, jejíž střed tvoří osmiboká, bohatě zdobená rotunda. Kolem ní byla vybudována monumentální kolonáda dlouhá dvě stě čtyřicet čtyři metry. Za zmínku stojí také Lví kašna, kašna Tritonů či čtvercové a kulaté bludiště.

Kroměřížské zahrady patří mezi nejvýznamnější památky zahradní architektury v Evropě. Spolu se zámeckým areálem jsou od roku 1998 zapsány do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Další informace:
http://www.azz.cz/ - stránky o Arcibiskupském zámku a zahradách
http://whc.unesco.org/en/list/860 - světové dědictví UNESCO

 
 
Autor:
 
Přidáno: 01.01.2010
 
 
 

Související články

 
Volný čas
 
 

Nejkrásnější české zahrady a parky...

V České republice si přijdou na své všichni milovníci upravených zahrad a přírodních parků. V tomto...

 
 
Zajímavá místa
 
 

Vodní mlýny

Klapot mlýnského kola byl v minulosti slyšet velmi často. Dnes jsou z vodních mlýnů už jen historické...

 
 
Volný čas
 
 

Boheminium – Česko jako na dlani

Naučně-turistický okruh parku Boheminium v Mariánských Lázních s více než 40 miniaturami významných...

 
 
Volný čas
 
 

Nejkrásnější české zahrady a parky...

V České republice si přijdou na své všichni milovníci upravených zahrad a přírodních parků. V tomto...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…