HOMEPAGE

Turistika
 
Kam jít, co navštívit
 
Zajímavá místa

 

Muzeum obuvi ve Zlíně

 
photo:  (muzeum-zlin.cz)
 

Zlín je jedním z pouhých třinácti měst na světě, která se mohou pochlubit vlastním muzeem obuvi. Místní expozice nabízí nejen přehlídku bot národů ze všech kontinentů, ale také několik skutečných zajímavostí, které rozhodně stojí za návštěvu.

 
V Obuvnickém muzeu je umístěno více než čtyři tisíce exponátů a mapuje celou historii obouvání až po současnost, ale i dějiny ševcovského řemesla. Sídlí ve vstupní budově bývalé továrny Tomáše Bati v centru Zlína (mapa). Právě jeho rodině a nákupčím, kteří z obchodních cest po celém světě vozili nejrůznější obuvnické exempláře, vděčíme za položení základů sbírek a existenci Obuvnického muzea.

Nejstarší vystavený originální exponát pochází z poloviny 16. století a patrně nejvzácnějším jsou střevíčky s neobvyklou konstrukcí podešve, které se staly symbolem muzea. Pravděpodobně patřily do Čech vdané italské hraběnce Anežce Eleonoře Petřvaldské, pocházejí z Itálie. Ve světě se dnes dochovalo jen asi 20 podobných modelů. Návštěvníci tu ale najdou i repliku bot takzvaného Ötziho –  pravěkého člověka, jehož zmrzlé tělo bylo nalezeno v Ötztalských Alpách v roce 1991. Zajímavostí je, že podle jeho bot vyrobili odborníci ze zlínské Univerzity Tomáše Bati boty, které sami otestovali při výšlapu do Alp. Výsledek cesty byl více než překvapivý. Ötziho boty z medvědí a jelení kůže a vyložené senem se totiž ukázaly jako obuv s nečekaně špičkovými tepelnými vlastnosti.

Velmi zajímavá je i sbírka atamanských bot, soubor afrických sandálů a velká sbírka obuvi z Indie. Mezi návštěvnicky nejpřitažlivější patří opánky z peří pštrosa emu a lidských vlasů, které sloužily v centrální Austrálii k rituálním obřadům. Rarity z moderní historie zastupují „farmářky“ zhotovené pro slavného basketbalistu Shaquilla O´Nealla v roce 1998. Ve Zlíně mu je vyrobili na míru, protože boty pro chodidlo dlouhé 41cm nejsou v obchodech běžně k dostání.

Nejrozsáhlejší a nejucelenější kolekce Obuvnického muzea je ale věnována souboru obuvi z produkce firmy Baťa. Sbírka sleduje vývoj výroby od roku 1894, kdy byla továrna založena, až do jejího znárodnění v roce 1945.

Obuvnické muzeum nabízí i pohled do staré obuvnické dílny plné nářadí a pomůcek a jako novinku tu návštěvníci najdou i malou výstavu různých kabelek a tašek. Více informací se dozvíte zde.
 


 
Autor: Romana Kuncová
 
Přidáno: 07.12.2011
 
 
 

Související články

 
Volný čas
 
 

Nejkrásnější české zahrady a parky...

V České republice si přijdou na své všichni milovníci upravených zahrad a přírodních parků. V tomto...

 
 
Zajímavá místa
 
 

Vodní mlýny

Klapot mlýnského kola byl v minulosti slyšet velmi často. Dnes jsou z vodních mlýnů už jen historické...

 
 
Volný čas
 
 

Boheminium – Česko jako na dlani

Naučně-turistický okruh parku Boheminium v Mariánských Lázních s více než 40 miniaturami významných...

 
 
Volný čas
 
 

Nejkrásnější české zahrady a parky...

V České republice si přijdou na své všichni milovníci upravených zahrad a přírodních parků. V tomto...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…