HOMEPAGE

Turistika
 
Kam jít, co navštívit
 
Zajímavá místa

 

Olomoucký kraj

 
photo: Olomouc náměstí (czechtourism.com)
 

Olomoucký kraj se rozkládá ve střední části Moravy a zasahuje i do její severní části. Sídelním městem kraje je Olomouc. Region je znám svou bohatou historií, památkami a zejména lidovými tradicemi a zvyky z Hané.

 
Olomoucký kraj má na severu 104 km dlouhou státní hranici s Polskem, na východě sousedí s Moravskoslezským krajem, na jihu se Zlínským a Jihomoravským krajem a na západě s krajem Pardubickým. Geograficky je kraj atypický. U hranic s Polskem je nížina, pak pohoří Jeseníky s nejvyšší horou Praděd (mapa) (1492 m n. m.) a jižní část je opět nížinatá, tvořená rovinatou a úrodnou Hanou. Toto území patří k nejúrodnějším částem České republiky.

Olomoucký kraj se může pyšnit malebnou přírodní krajinou s množstvím kulturních, sportovních i rekreačních příležitostí. Za návštěvu stojí Hranická propast, která je s dosud naměřenou hloubkou 289,5 m včetně suché části (205 m pod hladinou vody) nejhlubší propastí jak v České republice, tak ve střední Evropě. Její dno zatím nebylo naměřeno a geologové odhadují, že by mohla dosahovat hloubky i přes 700 m. Zajímavé jsou také přírodní oblasti Litovelské Pomoraví (mapa) s lužními lesy, přírodní park Sovinecko (mapa) a Velký Kosíř (mapa). V Olomouckém kraji se nachází i řada jeskyní – Javoříčské, Mladečské a Zbrašovské aragonitové jeskyně.

Kromě přírodních krás tu najdeme řadu historických památek, které každoročně lákají davy turistů. Za zmínku stojí například hrady Bouzov (mapa), Helfštýn (mapa), Šternberk (mapa), zámky Úsov (mapa) , Tovačov (mapa), Velké Losiny (mapa), Jánský vrch (mapa), Náměšť na Hané (mapa) a dále desítky muzeí a galerií. Navštěvované je především krajské město Olomouc (mapa) s městskou památkovou rezervací, kde je chráněn rozsáhlý soubor architektonicky a umělecky významných historických objektů na zachovalém půdorysu středověkého města. Nejvýznamnější památkou v Olomouci je barokní Sloup Nejsvětější Trojice (mapa) na centrálním náměstí, který byl v roce 2000 zapsán na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Olomouc má dále řadu církevních staveb, v rozlehlých parcích se pořádají výstavy květin a rostlin s názvem Flora Olomouc.

Unikátem regionu je oblast Haná, jež proslula svou srdečností, pohostinstvím a osobitým nářečím, které vyniká zejména při regionálních slavnostech. Doprovázejí je bohaté lidové zvyky, písně, tanec a samozřejmě pestré kroje.

K Olomouckému kraji také neodmyslitelně patří typické aroma olomouckých tvarůžků (zrající sýr, který je přes 600 let vyráběn v Lošticích). Více informací o tomto regionu naleznete zde.
 


 
Autor: Ivana Jenerálová
 
Přidáno: 14.08.2011
 
 
 

Související články

 
Volný čas
 
 

Nejkrásnější české zahrady a parky...

V České republice si přijdou na své všichni milovníci upravených zahrad a přírodních parků. V tomto...

 
 
Zajímavá místa
 
 

Vodní mlýny

Klapot mlýnského kola byl v minulosti slyšet velmi často. Dnes jsou z vodních mlýnů už jen historické...

 
 
Volný čas
 
 

Boheminium – Česko jako na dlani

Naučně-turistický okruh parku Boheminium v Mariánských Lázních s více než 40 miniaturami významných...

 
 
Volný čas
 
 

Nejkrásnější české zahrady a parky...

V České republice si přijdou na své všichni milovníci upravených zahrad a přírodních parků. V tomto...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…