HOMEPAGE

Turistika
 
Kam jít, co navštívit
 
Zajímavá místa

 

Putování po zříceninách – 2. díl (Čechy)

 
photo: Žebrák a Točník (czechtourism.com)
 

Na území Čech, Moravy a Slezska se nachází stovky rozpadlých, ale také zrekonstruovaných zřícenin, které přitahují tisíce výletníků. V tomto seriálu představíme ty nejrozsáhlejší a nejzajímavější. V prvním díle jsme se zaměřili na Moravu a Slezsko, tento díl věnujeme Čechám.

 
Nejrozsáhlejší a nejzajímavější zříceniny v Čechách

Hrad Rabí
Celkovou rozlohou je jednou z nejrozsáhlejších a nejlépe opevněných zřícenin v České republice. Dominantou hradu Rabí (Mapa) je 26 metrů vysoká vyhlídková věž. Hrad původně chránil obchodní stezku mezi městy Sušice a Horažďovice a bohatá rýžoviště zlata na řece Otavě, a proto se také často stával terčem útoků. Během třicetileté války byl hrad vypleněn a v 18. století dokonce vyhořel. Od té doby je považován za zříceninu. Díky své kráse a ojedinělosti je zapsán na seznamu národních kulturních památek.

Kynžvart
Zřícenina hradu se nachází v jižních Čechách, na Šumavě na Prachaticku (Mapa). Svou výškou (1033 m) patří k nejvýše položeným hradům v České republice. Zřícenina je chráněna jako kulturní památka České republiky. Hrad byl postaven z podnětu Jana Lucemburského k zajištění západních hranic českého království. Jeho zkázu dokončil požár koncem 16. století.

Choustník
Nachází se rovněž na jihu Čech asi 14 km od města Soběslav. Hrad je od roku 1614 uváděn jako pustý. Zřícenina (Mapa) je dnes zrestaurována a přístupná veřejnosti. Mohutná 18 m vysoká čtyřhranná věž hradu slouží jako rozhledna do okolí.

Zřícenina Točník a Žebrák 
Tyto zříceniny na Křivoklátsku jsou vzdálené jen několik kilometrů od Prahy a neodmyslitelně k sobě patří. Jsou považovány za nejmajestátnější a dodnes nejzachovalejší souhradí v České republice. Oba hrady jsou spjaty především s vládou krále Václava IV., který je řadil mezi svá oblíbená sídla. Starší hrad Žebrák (Mapa) nechal Václav IV. v letech 1383–1395 přestavět na reprezentativní královské sídlo. V roce 1395 však hrad zasáhl požár, což vedlo ke stavbě nového hradu Točníku (Mapa) sotva o 500 m výše. Točník byl postaven jako velkolepé, luxusní a pohodlné sídlo. Žebrák tak začal upadat a už od roku 1553 se uvádí jako pustý.

Bezděz
Patří mezi nejvýznamnější gotické hrady v Čechách. Vybudován byl v letech 1264–1278 Přemyslem Otakarem II. jako pevnost a reprezentační sídlo krále. Je tedy hradem královským a patří mezi nejznámější a nejoblíbenější hrady v ČR. Pro svou nesnadnou dostupnost se Bezděz (Mapa) vyhnul rozsáhlým přestavbám v době renesance a baroka, a zachoval se tak ve své původní gotické podobě až do dnešních dnů. Hrad je národní kulturní památkou.
 


 
Autor: Romana Kuncová
 
Přidáno: 05.08.2012
 
 
 

Související články

 
Volný čas
 
 

Nejkrásnější české zahrady a parky...

V České republice si přijdou na své všichni milovníci upravených zahrad a přírodních parků. V tomto...

 
 
Zajímavá místa
 
 

Vodní mlýny

Klapot mlýnského kola byl v minulosti slyšet velmi často. Dnes jsou z vodních mlýnů už jen historické...

 
 
Volný čas
 
 

Boheminium – Česko jako na dlani

Naučně-turistický okruh parku Boheminium v Mariánských Lázních s více než 40 miniaturami významných...

 
 
Volný čas
 
 

Nejkrásnější české zahrady a parky...

V České republice si přijdou na své všichni milovníci upravených zahrad a přírodních parků. V tomto...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…