HOMEPAGE

Turistika
 
Kam jít, co navštívit
 
Zajímavá místa

 

Vodní mlýny

 
photo:  (Porčův Mlýn)
 

Klapot mlýnského kola byl v minulosti slyšet velmi často. Dnes jsou z vodních mlýnů už jen historické památky, které ale stále mají své kouzlo a lákají k návštěvě. Na mnoha místech si v nich můžeme prohlédnout technicky dokonalé stroje, jež navzdory svému stáří stále bezvadně fungují. Na území České republiky je takových vodních mlýnů hned několik.

 
Středověký mlýn Hoslovice
Jde o nejstarší dochovaný vodní mlýn v Čechách (Mapa) a první zmínka o něm je už z roku 1352. Jeho jedinečnost spočívá také v tom, že se mu vyhnula jakákoli modernizace, takže jde o opravdový evropský technický unikát. Areál tvoří původní mlýnice s obytnou částí, stodola a chlévy. Patří k nim i rybníček s náhonem, sad a louka. Návštěvníci se tu dozvědí mnoho zajímavého ze života mlynářských rodin a potkat se tu mohou i s domácími zvířaty, která k mlýnu a životu na venkově neodmyslitelně patří.

Vodní mlýn v Roztokách u Semil
Typickou stavbu podkrkonošského mlýna (Mapa) najdeme ve Fiedlerově údolí, které je pojmenováno po místním slavném mlynářském rodu. Ten vlastnil i tento mlýn a mlynařina se tu z otce na syna předávala bezmála neuvěřitelných 300 let od roku 1658 do roku 1941. Dnes tu můžeme obdivovat nejen část historie mlynářství a pecnářství, ale na děti tu čeká i řada pohádkových bytostí.

Mlýn Choteč
Krásný barokní mlýn (Mapa) ze 17. století leží jen pár kilometrů za Prahou. Obilí se tu klasickým způsobem mlelo až do roku 1951 a i dnes si tu můžeme prohlédnout zachovalé a zcela funkční stroje z první poloviny 20. století. Pro návštěvníky jsou připraveny nejrůznější zajímavé akce, například Mlýnský den, výtvarné dílny nebo kurz pečení chleba.

Porčův mlýn v Býkovicích
Nynější podoba mlýna (Mapa) je výsledkem kompletní rekonstrukce podle plánů dochovaných z let 1820 až 1850. Místní stroje byly již nefunkční, takže sem byly dodány z jiného mlýna a obnovy se dočkal i rybník, který je v těsné blízkosti. Na návštěvníky tu čeká nejen expozice o historii mlýna a jeho přestavbě, ale také možnost výlovu ryb. A kdo si nějakou tu rybu uloví, může si ji v rybářské baště nechat ugrilovat.
 


 
Autor: Petra Hubálková
 
Přidáno: 06.08.2012
 
 
 

Související články

 
Volný čas
 
 

Nejkrásnější české zahrady a parky...

V České republice si přijdou na své všichni milovníci upravených zahrad a přírodních parků. V tomto...

 
 
Zajímavá místa
 
 

Vodní mlýny

Klapot mlýnského kola byl v minulosti slyšet velmi často. Dnes jsou z vodních mlýnů už jen historické...

 
 
Volný čas
 
 

Boheminium – Česko jako na dlani

Naučně-turistický okruh parku Boheminium v Mariánských Lázních s více než 40 miniaturami významných...

 
 
Volný čas
 
 

Nejkrásnější české zahrady a parky...

V České republice si přijdou na své všichni milovníci upravených zahrad a přírodních parků. V tomto...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…