HOMEPAGE

Turistika
 
Kam jít, co navštívit
 
Zajímavá místa

 

Zlínský kraj

 
photo: Kroměříž, Květná zahrada (czechtourism.com)
 

Zlínský kraj se nachází ve východní části České republiky a svou rozlohou 3 964 k (mapa) patří k těm menším. Sídelním městem kraje je Zlín. K originalitě tohoto regionu přispívá také setkání třech územních celků s výjimečnými tradicemi a kulturou: Valašska, Slovácka a Hané.

 
Zlínský kraj je svéráznou turistickou oblastí, jejíž atraktivitu udává množství přírodních, kulturních a historických památek. Nikde jinde v České republice nenajdeme oblast, která nabízí současně hory, zahradní architekturu, lázně, vinařská údolí, pozůstatky Velkomoravské říše, řadu církevních památek a historicky cenných staveb, jakož i ojedinělý příklad moderní baťovské funkcionalistické architektury.

K nejvyhledávanějším lokalitám patří z hlediska přírodních krás a rázovitosti Valašsko. Mezi návštěvníky je velmi oblíbené Valašské muzeum v přírodě a skanzen v Rožnově pod Radhoštěm (mapa), jež zachycují tradice této oblasti na jednom místě. Je to jedno z největších přírodních muzeí České republiky, které je i národní kulturní památkou.

Místem, kde není nouze o bohatý folklór, přívětivé lidi s výraznou originalitou a dobré víno, je Slovácko, které částečně zasahuje také do Zlínského kraje. Celosvětovému uznání se těší zahrady a arcibiskupský zámek v Kroměříži, které jsou zapsány do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Za zhlédnutí stojí také městečko Holešov (mapa) s  muzeem židovské kultury, gotický hrad Buchlov (mapa), barokní zámek v Buchlovicích (mapa) nebo poutní místo Velehrad (mapa).

K událostem dokumentujícím národopisnou bohatost regionu patří Fašank ve Strání, Jízda králů ve Vlčnově (mapa) nebo Kopaničářské slavnosti ve Starém Hrozenkově (mapa). Originální zážitek přináší plavba po Baťově kanálu, jsou zde vodní nádrže Horní Bečva (mapa), Bystřička (mapa), Ostrožská Nová Ves (mapa), Rusava (mapa), Pozlovice (mapa) a Smraďavka (mapa).

Velkou plochu Zlínského kraje zaujímá chráněné krajinné území. Jsou zde dvě chráněné krajinné oblasti, Beskydy a Bílé Karpaty, které zabírají zhruba 30 % území kraje. CHKO Bílé Karpaty patří mezi šest biosférických rezervací UNESCO v České republice. Na území kraje se dále nachází 38 přírodních rezervací, z toho 6 národních, a 123 přírodních památek, z toho 2 národní.

Region nabízí také bohaté sportovní vyžití. Kvalitní lyžařské dráhy pro sjezd i běh skýtají například Pustevny, Portáš, Velké Karlovice, hřebeny Chřibů a Hostýnských vrchů. Podél toku řeky Moravy vede Moravská cyklostezka, která navazuje na rakouské a slovenské cyklostezky. Horolezci mohou trénovat v Pulčínských, Lačnovských nebo Čertových skalách.

Více informací o regionu naleznete zde.
 


 
Autor: Ivana Jenerálová
 
Zdroj: www.kr-zlinsky.cz
 
Přidáno: 22.07.2011
 
 
 

Související články

 
Volný čas
 
 

Nejkrásnější české zahrady a parky...

V České republice si přijdou na své všichni milovníci upravených zahrad a přírodních parků. V tomto...

 
 
Zajímavá místa
 
 

Vodní mlýny

Klapot mlýnského kola byl v minulosti slyšet velmi často. Dnes jsou z vodních mlýnů už jen historické...

 
 
Volný čas
 
 

Boheminium – Česko jako na dlani

Naučně-turistický okruh parku Boheminium v Mariánských Lázních s více než 40 miniaturami významných...

 
 
Volný čas
 
 

Nejkrásnější české zahrady a parky...

V České republice si přijdou na své všichni milovníci upravených zahrad a přírodních parků. V tomto...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…