HOMEPAGE

Život a práce
 
Bydlení

 

Jak hledat ubytování v ČR - 2. díl – pronájem nemovitostí

 
photo:  (sxc.hu)
 

Hledáte v České republice bydlení na delší dobu, třeba na jeden rok? Pak pro vás bude ideální variantou pronájem nemovitosti. Na pomoc si vezměte realitní kancelář. A dejte si také pozor na obsah nájemní smlouvy.

 
Hledáte v České republice bydlení na delší dobu, třeba na jeden rok? Pak pro vás bude ideální variantou pronájem nemovitosti. Na pomoc si vezměte realitní kancelář. A dejte si také pozor na obsah nájemní smlouvy.

Hledat pronájem bytu v prostředí, které neznáte, by se nemuselo vyplatit. Naopak pro realitní kanceláře jsou pronájmy nemovitostí každodenní rutinou. Bytů je v nabídkách realitních kanceláří hodně, takže zvláště v Praze a dalších větších městech není problém sehnat bydlení do týdne. Pokud máte specifické požadavky, může to samozřejmě trvat déle. Největší zájem je o malé byty. U těch tedy v případě zájmu příliš neváhejte. Smlouva na ně se podepisuje často už při prohlídce v bytě.

Vybíráme realitní kancelář

Vhodné je obrátit se na známou a ověřenou realitní kancelář, která dlouhodobě působí v oblasti, kde si byt chcete pronajmout. Mezi ty největší české s kancelářemi v různých regionech ČR patří např. M&M Reality, AAA BYTY.CZ. Na českém realitním trhu fungují také mezinárodní realitní kanceláře, např. X4 REMAX X4.
Nabídky z celé republiky od mnoha realitních kanceláří najdete na realitních serverech, např. S Reality, Reality iDNES či X7 Reality Mix X7. Většina realitních serverů je v současnosti bohužel pouze v českém jazyce.

Dobré je prověřit také spolehlivost realitní kanceláře. Informace o realitních kancelářích včetně ekonomických výsledků nebo informací o tom, zda společnost není v likvidaci apod., lze najít v obchodním rejstříku, který je i na internetu na portálu Justice.cz. Bohužel také tyto stránky jsou v současnosti pouze v češtině.

Podívejte se pochopitelně i na internetové stránky realitní společnosti. Z nich zjistíte důležité informace o firmě a rovněž mnohé o jejím přístupu ke klientům. Pokuste se také získat nějaké reference, třeba od kolegů v práci. Hledejte takovou kancelář, která nabízí komplexní služby, má vlastní právní oddělení a její realitní makléři mluví cizími jazyky. Dobrá realitní kancelář bez problémů připraví i překlad smluvních dokumentů do cizího jazyka.

Pronájem nebo podnájem

Pronajímaný byt může být buď v osobním, nebo družstevním vlastnictví. Byt v osobním vlastnictví patří konkrétní osobě nebo obchodní společnosti, která je také zapsána jako majitel v Katastru nemovitostí. U bytů v osobním vlastnictví se uzavírá nájemní smlouva mezi pronajímatelem a nájemcem. Nájemní smlouvu se doporučuje sepisovat výhradně s vlastníkem nemovitosti.

Vlastníkem družstevního bytu je bytové družstvo. Nájemní smlouvu má v tomto případě uzavřenou člen družstva, který vlastní družstevní podíl k tomuto bytu. Se zájemcem o pronájem tohoto bytu se potom uzavírá podnájemní smlouva.

Obě smlouvy, nájemní i podnájemní, se řídí Občanským zákoníkem. Základní rozdíl je v délce výpovědní lhůty. U nájemní smlouvy musí být ze zákona minimálně tříměsíční, u podnájemní může být dohodnuta lhůta libovolná.
Podnájemní smlouva má ještě pár specifik, kterými se liší od smlouvy nájemní. Aby byla platná, musí mít nájemce – člen družstva – souhlas majitele nemovitosti, tedy bytového družstva. U družstevního bytu proto vždy chtějte vidět souhlas družstva s podnájmem bytu.
Podnájemní smlouva u družstevního bytu se musí kromě občanského zákoníku řídit navíc ještě i stanovami bytového družstva.

Ostatní náležitosti nájemní a podnájemní smlouvy jsou již stejné. Smlouva se obvykle uzavírá na dobu určitou, nejčastěji na dobu jednoho roku.

Náležitosti nájemní (podnájemní) smlouvy:

 • Musí mít písemnou formu.
 • Musí být specifikovány obě strany – jméno, rodné číslo či datum narození a číslo občanského průkazu nebo pasu.
 • Musí být specifikována pronajímaná bytová jednotka – číslo bytu, podlaží, počet pronajímaných místností, případně číslo sklepa, garáže.
 • Obvykle bývá uveden počet a jména lidí, kteří budou spolu s nájemníkem v bytě bydlet, povolení či zákaz kouření nebo domácích zvířat. Změny v počtu osob je třeba oznámit pronajímateli do patnácti dnů. Při porušení této dohody může pronajímatel nájem ukončit okamžitě.
 • Účel užívání bytu – obvykle bydlení nebo kancelář.
 • Práva pronajímatele – kromě těch daných zákonem sem patří třeba podmínky návštěv a kontrol bytu.
 • Práva nájemníka, například možnosti stavebních úprav či podnájmu dalším lidem.
 • Vhodné je dohodnout se, které opravy bude zajišťovat nájemník a které pronajímatel.
 • Doba trvání smlouvy a možnosti prodloužení či naopak výpovědi.
 • Stanovení ceny – obvykle se zvlášť uvádí cena za pronájem a zvlášť za služby. U dlouhodobých pronájmů bývá sjednána také možnost navýšení nájemného o meziroční růst inflace.
 • Obvykle bývá stanovena také vratná kauce. Ta může podle občanského zákoníku činit maximálně trojnásobek měsíčního nájemného včetně poplatků za služby. Platí se s prvním nájmem. Slouží pronajímali jako pojistka pro případ poškození majetku nebo neplacení nájemného.
 • Přílohy – předávací protokol o bytu, seznam vybavení bytu, protokol o předání klíčů, záznam o aktuálním stavu energií.
 
 
Autor: Dana Jakešová
 
Přidáno: 19.05.2010
 
 
 

Související články

 
Jak to v ČR funguje
 
 

Za odpadky musí platit nově i cizinci

Za odvoz odpadků z popelnic u domů musí nově platit i cizinci, kteří mají v České republice přechodný...

 
 
Bydlení
 
 

Kempování v ČR

Stejně jako ve světě i v České republice představují kempy nejlevnější typ ubytování. V Česku je v...

 
 
Bydlení
 
 

Jak hledat ubytování v ČR – 3. díl...

Rozhodli jste se pro koupi nemovitosti v České republice? Obraťte se s žádostí o pomoc na advokáta. Pro...

 
 
Bydlení
 
 

Jak hledat ubytování v ČR - 2. díl...

Hledáte v České republice bydlení na delší dobu, třeba na jeden rok? Pak pro vás bude ideální variantou...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…