HOMEPAGE

Život a práce
 
Jak se žije v ČR
 
Volný čas

 

150 let Sokola v České republice

 
photo:  (wikipedia.org)
 

Česká obec sokolská neboli Sokol je dobrovolný tělovýchovný spolek, který v České republice sdružuje téměř 190 tisíc členů. Aktivně se věnují různým sportům, pohybovým aktivitám a kulturní činnosti. Tento spolek má v České republice velmi silnou tradici.

 
Spolek Sokol byl založen v roce 1862. Od té doby byl čtyřikrát zakázán nebo ve své činnosti omezen válkami či politickým režimem. A to i z důvodu vlasteneckého zaměření Sokola, které se projevovalo od samého začátku. Jeho vystupování – výlety v krojích, účast na národních slavnostech, veřejná cvičení aj. – povzbuzovalo národní sebevědomí. Poslední a nejdelší přerušení činnosti nastalo v roce 1948, s nástupem komunistického režimu. V roce 1990 byl Sokol opět obnoven a navázal na své předchozí programové tradice. Nejrozšířenější činností spolku je v současnosti tzv. odbor sokolské všestrannosti, spojený s programem pohybových aktivit a rekreačních sportů pro všechny lidi i zdravotně postižené.

Nejdůležitější akcí Sokola je všesokolský slet, který se koná jednou za šest let. Tradice pořádání sletů vznikla v červnu 1882 a prvního sletu se účastnilo přes 700 cvičících. Všesokolský slet je vyvrcholením tělovýchovné činnosti členů, kteří se prezentují zejména formou veřejných cvičení pro veřejnost. Bývá to příležitost k setkání světového sokolstva, jde o společenskou událost s řadou doprovodných akcí.

V roce 2012 spolek Sokol slaví 150. výročí svého založení. U této příležitosti je připravován program, jehož nejdůležitější součástí bude 15. Všesokolský slet s podnázvem 150 let pohybu Praha 2012, který se bude konat 1.–6. července 2012 na pražském stadionu Eden. Odhaduje se, že hromadných cvičení se zúčastní 13 až 15 tisíc lidí. Kromě účastníků z Česka dorazí i sokolové z USA, Kanady, Austrálie a řady evropských zemí.

Slet nebude jen mnohatisícové cvičení na ploše stadionu. V den zahájení 1. července se uskuteční průvod Prahou, v dalších dnech se budou předvádět pódiové pohybové skladby a pilovat sestavy cviků. Na hromadná vystoupení přijde řada až v závěru týdne – 5. července večer a následující den odpoledne.

O kulturní program se postarají sokolské divadelní, folklorní a pěvecké soubory, uskuteční se i sportovní soutěže. V Tyršově domě v Praze na Malé Straně, kde sídlí ústředí sokolské obce, proběhne výstava o historii Sokola. Sokolové také vystoupají s rozsvícenými lampiony na Petřínskou rozhlednu.

Podrobné informace o programu najdete zde.
 
 
Autor: Romana Kuncová
 
Přidáno: 01.05.2012
 
 
 

Související články

 
Firmy v ČR
 
 

IGRÁČEK – legendární hračka, kterou...

Postavička o výšce přibližně osm centimetrů, která představuje nejrůznější lidská povolání, byla...

 
 
Volný čas
 
 

Kam za operou v České republice

V České republice je celkem 10 profesionálních operních scén se stálým souborem. Vzhledem k počtu...

 
 
Volný čas
 
 

Divadla pro děti

Divadlo je kouzelný svět, který láká nejen dospělé, ale také děti. Prožitek z divadelního představení...

 
 
Volný čas
 
 

ČR je maratonská země. Kde všude se...

Vytrvalostní, tzv. maratonský běh je oblíbenou aktivitou na celém světě. A tento trend neminul ani Českou...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…