HOMEPAGE

Život a práce
 
Jak se žije v ČR
 
Volný čas

 

Kam za operou v České republice

 
photo:  (czechtourism.com)
 

V České republice je celkem 10 profesionálních operních scén se stálým souborem. Vzhledem k počtu obyvatel a územní rozloze je to nejhustší síť operních divadel v zemích EU.

 
Mezi nejvýznamnější české operní scény patří Národní divadlo v Praze, Státní opera v Praze, Janáčkova opera v Brně a Moravskoslezské národní divadlo v Ostravě.

Státní opera Praha
Patří k nejvýznamnějším hudebním scénám v Evropě, byla založena roku 1888. Od roku 2012 je součástí Národního divadla. Repertoár Státní opery je klasický, převládají operní díla od Verdiho, Mozarta, Bizeta, Pucciniho a dalších slavných hudebních skladatelů. Působila zde celá řada umělců světového významu jako Gustav Mahler, Georg Széll, Alexander Zemlinsky, Richard Strauss, Enrico Caruso, Eva Urbanová a další.

Opera Národního divadla
Je součástí Národního divadla Praha, které je tvořeno čtyřmi uměleckými soubory (Opera, Činohra, Balet a Laterna magika). Operní umělecký soubor Národního divadla má ve svém repertoáru klasické i moderní opery z tvorby domácích i světových skladatelů. S operou Národního divadla jsou spojeni takoví velikáni hudebního světa, jako byl skladatel Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Leoš Janáček, Bohuslav Martinů, dirigenti Václav Talich, Zdeněk Chalabala, Jaroslav Kromholec, Zdeněk Košler, pěvci a pěvkyně Vilém Zítek, Emil Pollert, Otakar Mařák, Beno Blachut, Eduard Haken, Růžena Maturová, Ema Destinnová, Jarmila Novotná a mnoho dalších.

Janáčkova opera Brno
Je operní scéna v Brně, spadající spolu s Mahenovým divadlem a divadlem Reduta pod Národní divadlo v Brně. V repertoáru Janáčkova divadla jsou klasické opery od předních světových hudebních skladatelů. Na programu jsou rovněž opery českých skladatelů, především Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů.

Moravskoslezské národní divadlo v Ostravě
Stálý profesionální operní soubor vznikl v Ostravě jako součást Národního divadla moravskoslezského v roce 1919. Za ta léta se v jeho vedení vystřídaly významné osobnosti jako Emanuel Bastl, Jaroslav Vogel, Zdeněk Chalabala, Rudolf Vašata, Bohumil Gregor, Zdeněk Košler, Jiří Pinkas a jiní.

Operní scény mají i další města ČR: Plzeň, České Budějovice, Ústí nad Labem, Olomouc, Opava.

Kromě stálých operních scén jsou v ČR rovněž pořádány festivaly věnované opeře. Vzpomeňme například Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl, Festival Janáček Brno nebo Třebíčský operní festival či festival OPERA.
 
 
Autor: Romana Kuncová
 
Přidáno: 02.11.2012
 
 
 

Související články

 
Firmy v ČR
 
 

IGRÁČEK – legendární hračka, kterou...

Postavička o výšce přibližně osm centimetrů, která představuje nejrůznější lidská povolání, byla...

 
 
Volný čas
 
 

Kam za operou v České republice

V České republice je celkem 10 profesionálních operních scén se stálým souborem. Vzhledem k počtu...

 
 
Volný čas
 
 

Divadla pro děti

Divadlo je kouzelný svět, který láká nejen dospělé, ale také děti. Prožitek z divadelního představení...

 
 
Volný čas
 
 

ČR je maratonská země. Kde všude se...

Vytrvalostní, tzv. maratonský běh je oblíbenou aktivitou na celém světě. A tento trend neminul ani Českou...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…