HOMEPAGE

Život a práce
 
Jak se žije v ČR
 
Volný čas

 

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

 
photo:  (kviff.com)
 

Mezinárodní filmový festival (MFF) Karlovy Vary je jeden z nejstarších filmových festivalů vůbec. První ročník se uskutečnil již v roce 1946. Je nejvýznamnějším mezinárodním filmovým festivalem kategorie A ve střední a východní Evropě a jediným festivalem kategorie A v České republice. Letošní ročník proběhne ve dnech od 28. června do 6. července. 

 
Kategorie A zařazuje MFF Karlovy Vary do skupiny prestižních festivalů se statutem „nespecializovaný festival se soutěží celovečerních hraných filmů“, jako jsou MFF v Cannes, Berlíně, Benátkách nebo Tokiu. Jako jeden z mála festivalů ve své kategorii je přístupný i široké veřejnosti.
 
Na festivalu se v České republice každoročně představí více než 200 nových filmů z celého světa. Některé filmy jsou zde dokonce promítány exkluzivně a nedostanou se dále do distribuce. Mezinárodní filmový festival pravidelně navštěvují významné herecké osobnosti a režiséři nejen z České republiky. V minulosti to byli například herci Jude Law, Danny De Vito, Andy Garcia, Robert de Niro, Robert Redford, Harvey Keitel a John Malkovich, herečky Sharon Stone, Renée Zellweger, Ornella Muti, Keira Knightley i režiséři Miloš Forman, Nikita Michalkov, Jiří Menzel, Věra Chytilová a mnoho dalších. Letos na festival zavítá mimo jiné významná britská filmová a divadelní herečka, držitelka Oscara Judi Denchová, která zde převezme Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.
 
Největší pozornost je na festivalu věnována hlavní Mezinárodní soutěži celovečerních hraných filmů, do které jsou vybrány pouze snímky natočené v uplynulé sezóně a dosud neuvedené v soutěži jiného festivalu kategorie A. Kromě oficiální soutěže, soutěže dokumentárních filmů a soutěžní sekce Na východ od Západu jsou pro diváky sestaveny již tradiční informativní sekce a aktuální tematické retrospektivy.
 
I letošní, již 48. ročník MMF Karlovy Vary bude bohatý na filmové premiéry i světoznámé celebrity. Kromě filmů uvedených v soutěžní části budou v nesoutěžních sekcích prezentovány novinky z MFF Cannes, dále snímky oceněné na jiných filmových festivalech, filmy vyznačující se neobvyklým uměleckým ztvárněním apod. Letos se návštěvníci mohou těšit mimo jiné na držitele canneské Zlaté palmy za film Strašák Jerryho Schatzberga. Za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii bude oceněn americký scenárista, režisér, producent a trojnásobný držitel Oscara Oliver Stone. Tento ročník představí i profil kurdské kinematografie prostřednictvím patnácti celovečerních a krátkých filmů, jejichž režiséry spojuje kurdský původ.
 
Nabitý filmový program festivalu obohacuje také pestrý pelmel doprovodných akcí ve formě různých večírků, koncertů, workshopů apod. Podrobný přehled filmů a akcí MFF Karlovy Vary naleznete zde.
 
 
Autor: Ivana Jenerálová
 
Zdroj: www.kviff.com
 
Přidáno: 03.07.2012
 
 
 

Související články

 
Firmy v ČR
 
 

IGRÁČEK – legendární hračka, kterou...

Postavička o výšce přibližně osm centimetrů, která představuje nejrůznější lidská povolání, byla...

 
 
Volný čas
 
 

Kam za operou v České republice

V České republice je celkem 10 profesionálních operních scén se stálým souborem. Vzhledem k počtu...

 
 
Volný čas
 
 

Divadla pro děti

Divadlo je kouzelný svět, který láká nejen dospělé, ale také děti. Prožitek z divadelního představení...

 
 
Volný čas
 
 

ČR je maratonská země. Kde všude se...

Vytrvalostní, tzv. maratonský běh je oblíbenou aktivitou na celém světě. A tento trend neminul ani Českou...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…