HOMEPAGE

Život a práce
 
Jak se žije v ČR
 
Volný čas

 

Nejkrásnější české zahrady a parky – 1. díl (Praha a okolí)

 
photo: Královská zahrada (hrad.cz)
 

V České republice si přijdou na své všichni milovníci upravených zahrad a přírodních parků. V tomto seriálu si společně projdeme alespoň ta nejzajímavější místa. V prvním díle navštívíme Prahu a její širší okolí.

 
Zahrady Pražského hradu (mapa)

Pražský hrad má zahrad hned šest a za prohlídku určitě stojí všechny. Historicky nejcennější je Královská zahrada, kterou v 16. století založil Ferdinand Habsburský. Její současná podoba navazuje na úpravy z poloviny 19. století, ale zachovala si i barokní prvky, například ornamentální květinové záhony. Kromě zeleně tu najdeme také významné stavby – Míčovnu, Královský letohrádek nebo novou oranžerii postavenou podle návrhu architektky Evy Jiřičné ve stylu hi-tech.

Malá, ale cenná je i zahrada Na Baště upravená v italském a japonském stylu. Pod úpravou je stejně jako v případě jižních zahrad podepsán slovinský architekt Josip Plečnik. Za pozornost stojí i zahrady Na Valech, Hartigovská zahrada s hudebním pavilonem a zahrada na terase Jízdárny.

Dobříš (mapa)

Tato francouzská zahrada nadchne především milovníky zdobné a rafinovaně tvarované zeleně. Byla navržena pro hrabata Colorado-Mansfeld a je přísně symetrická. Zdejší zahrada se rozkládá na pěti terasách, z nichž nejspodnější je osázena pravidelně zastřiženými zimostrázy, mezi kterými jsou umístěna dvě sousoší zvířecích zápasů. Dominantu zahradní kompozice tvoří stupňovitá fontána se sousoším Napájení Heliových koní od Ignáce Františka Platzera z let 1760–1765. Pečlivě udržované květinové ornamenty a dřeviny pak uzavírá oranžerie, za kterou se do krajiny rozkládá anglický park z počátku 19. století.

Veltrusy (mapa)

Veltruský park měl sloužit především k odpočinku a provozování nejrůznějších společenských her panstva, a proto se v jeho areálu dodnes zachovalo několik romantických a antikizujících staveb a pavilonů. Původně francouzská zahrada nebyla po velkých povodních na konci 18. století obnovena a místo ní vznikl současný více než 250hektarový přírodně krajinářský park typu okrasný statek (ferme ornée). Mezi užitkové plochy jsou zde bravurně zakomponovány ozdobné části, a tak se tu střídají záhony s trvalkami, louky, pastviny, sady i pole. Navštívit tu můžete i dančí oboru nebo skleníky v užitkové části, kde se dochoval původní systém vytápění záhonů.
 


 
Autor: Petra Hubálková
 
Přidáno: 07.05.2012
 
 
 

Související články

 
Firmy v ČR
 
 

IGRÁČEK – legendární hračka, kterou...

Postavička o výšce přibližně osm centimetrů, která představuje nejrůznější lidská povolání, byla...

 
 
Volný čas
 
 

Kam za operou v České republice

V České republice je celkem 10 profesionálních operních scén se stálým souborem. Vzhledem k počtu...

 
 
Volný čas
 
 

Divadla pro děti

Divadlo je kouzelný svět, který láká nejen dospělé, ale také děti. Prožitek z divadelního představení...

 
 
Volný čas
 
 

ČR je maratonská země. Kde všude se...

Vytrvalostní, tzv. maratonský běh je oblíbenou aktivitou na celém světě. A tento trend neminul ani Českou...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…