HOMEPAGE

Život a práce
 
Jak se žije v ČR
 
Volný čas

 

Nejkrásnější české zahrady a parky – 2. díl (Morava)

 
photo: Lednicko-valtický areál (czechtourism.com)
 

V České republice si přijdou na své všichni milovníci upravených zahrad a přírodních parků. V tomto seriálu si společně projdeme alespoň ta nejzajímavější místa. První díl byl věnovaný Praze a okolí, v druhém díle se podíváme na Moravu.

 
Lednicko-valtický areál (mapa)
Areál o rozloze 300 km2 vznikl v průběhu 18. a 19. století a vděčíme za něj knížecímu rodu Lichtenštejnů. Leží na pomezí Moravy a Dolního Rakouska v těsném sousedství chráněné krajinné oblasti Pálava a dnes je považován za nejrozsáhlejší člověkem vymodelované území v Evropě. Najdeme v něm nespočet architektonických i přírodních skvostů. K těm nejznámějším patří zámek Lednice a Valtice a rozhledna Minaret. Z přírodních památek nelze opominout národní přírodní rezervaci Lednické rybníky, jejichž součástí je i největší moravský rybník Nesyt. Při návštěvě areálu si můžete užít jízdu v kočáře, plavbu po řece Dyji nebo letové ukázky dravců. Zavítat je možné i na stálou expozici mořských a sladkovodních akvárií na zámku Lednice nebo do zámeckého skleníku s expozicí exotických rostlin. Lednicko-valtický areál byl díky svým jedinečným přírodním a kulturním hodnotám zařazen na Seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Kroměříž (mapa)
Zdejší Květná zahrada, kterou v 17. století navrhla dvojice italských architektů, je mistrovským dílem pozdně renesanční zahradní architektury. Čtvercová a trojúhelníková pole řazená podle ústřední osy jsou vyplněna ornamenty barevných záhonů nebo labyrinty z živých plotů. Fascinující je i téměř 250 metrů dlouhá galerie se sochami antických bohů. V Kroměříži je k vidění také krajinářský park o rozloze 64 hektarů s mnoha vodními útvary, potůčky a romantickými stavbami.

Milotice (mapa)
Hlavní osa okrasné francouzské zámecké zahrady směřuje k fontáně umístěné v dolní části zahrady, kde zatravněnou plochu lemují pouze habrová loubí a špalíry jírovcových alejí. Zato horní parter zahrady je překrásně zdoben záhony plnými červených růží, které od června do září dělají z tohoto místa opravdu jedinečný prostor. Najdeme zde také konírnu, jízdárnu a dvě oranžerie, jimiž je ohraničen horní prostor zahrady. Na severní straně je umístěna bažantnice, v jejíž blízkosti se nachází také střelecký pavilon z roku 1766.
 


 
Autor: Petra Hubálková
 
Přidáno: 05.07.2012
 
 
 

Související články

 
Firmy v ČR
 
 

IGRÁČEK – legendární hračka, kterou...

Postavička o výšce přibližně osm centimetrů, která představuje nejrůznější lidská povolání, byla...

 
 
Volný čas
 
 

Kam za operou v České republice

V České republice je celkem 10 profesionálních operních scén se stálým souborem. Vzhledem k počtu...

 
 
Volný čas
 
 

Divadla pro děti

Divadlo je kouzelný svět, který láká nejen dospělé, ale také děti. Prožitek z divadelního představení...

 
 
Volný čas
 
 

ČR je maratonská země. Kde všude se...

Vytrvalostní, tzv. maratonský běh je oblíbenou aktivitou na celém světě. A tento trend neminul ani Českou...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…