HOMEPAGE

Život a práce
 
Jak se žije v ČR
 
Volný čas

 

Nejkrásnější české zahrady a parky – 3. díl (Čechy)

 
photo: Litomyšl (czechtourism.com)
 

V České republice si přijdou na své všichni milovníci upravených zahrad a přírodních parků. V tomto seriálu si společně projdeme alespoň ta nejzajímavější místa. První díl byl věnovaný Praze a okolí, v druhém díle jsme navštívili Moravu a ve třetím, závěrečném, se podíváme po Čechách.

 
Litomyšl
Klášterní zahrady se nacházejí mezi dvěma litomyšlskými chrámy a jsou dokonalou ukázkou spojení původní barokní zeleně se soudobým pojetím zahrad. Najdeme tu překrásné pohledy na dominantu kostelů s výhledem na pozadí historického města Litomyšl (Mapa), sousoší od sochaře Olbrama Zoubka, šachovnice s trvalkami a také množství květinových záhonů.

Nové Hrady
Rokokový areál se zámkem (Mapa), kterému se přezdívá České Versailles, byl vybudován v letech 1774 až 1777 hrabětem Jeanem-Antoinem Harbuvalem de Chamaré. Na jeho předním nádvoří se nachází symetricky rozdělená rokoková zahrada s fontánami a se záhony s ornamentálními obrazci. Druhé nádvoří zámku je sice využíváno jako užitková zeleninová zahrada, ale i tady je na co se dívat. Horní terasa je členěna cestičkami a trvalkovými záhony a je zde umístěn i malý přírodní amfiteátr. V prostoru zámecké zahrady najdete také muzeum cyklistiky, ve stájích lze využít lekcí jezdectví a podívat se tu můžete i na faremní chov daňků a jelenů.

Kratochvíle
Italský architekt Baltazar Maggi navrhl tuto manýristickou renesanční zahradu (Mapa) v 16. století a je koncipována do tvaru velkého obdélníku ohraničeného zdmi. V její přední části stojí vila postavená pro Viléma z Rožmberka. Ta je společně s částí zahrady obehnána vodním příkopem, takže návštěvník má dojem, že zámeček stojí na jakémsi poloostrově. Součástí renesančních zahrad běžně bývaly i bylinkové a zeleninové záhony, které jsou tu sestaveny do geometrických obrazců a jsou umístěny podél zadní zdi.

Krásný Dvůr
Rozsáhlý anglický park, jehož rozloha činí téměř 100 ha, založil mezi roky 1783 a 1793 Jan Rudolf Černín. Byl vášnivým botanikem, takže v parku najdete přes sto druhů dřevin a také torzo takzvaného Goethova dubu, jehož stáří se odhaduje na více než tisíc let a patří k nejstarším stromům v Čechách. Volné travnaté plochy parku oživuje mnoho romantických staveb, například Obelisk nebo Panův a Gotický templ. V Krásném Dvoře (Mapa) můžete navštívit i francouzskou zahradu, kterou doplňují vzrostlé tisy a menší buxusy.
 


 
Autor: Petra Hubálková
 
Přidáno: 05.08.2012
 
 
 

Související články

 
Firmy v ČR
 
 

IGRÁČEK – legendární hračka, kterou...

Postavička o výšce přibližně osm centimetrů, která představuje nejrůznější lidská povolání, byla...

 
 
Volný čas
 
 

Kam za operou v České republice

V České republice je celkem 10 profesionálních operních scén se stálým souborem. Vzhledem k počtu...

 
 
Volný čas
 
 

Divadla pro děti

Divadlo je kouzelný svět, který láká nejen dospělé, ale také děti. Prožitek z divadelního představení...

 
 
Volný čas
 
 

ČR je maratonská země. Kde všude se...

Vytrvalostní, tzv. maratonský běh je oblíbenou aktivitou na celém světě. A tento trend neminul ani Českou...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…