HOMEPAGE

Život a práce
 
Jak se žije v ČR
 
Volný čas

 

Tramping

 
photo:  (sxc.hu)
 

Tramping - neboli zcela svobodné několikadenní putování a pobývání v přírodě - našlo svůj vzor ve westernové literatuře. Patří k němu oblečení splývající s přírodou, krosna a kytara - a s ní samozřejmě i skvělá parta přátel a stále dobrá nálada za každého počasí.

 
Tramping je založen na přátelství lidí a přírody. Právě to ve svých knihách propagovali například Jack London nebo Karel May. Jejich dílo okouzlilo již několik generací vykreslením světa, v němž se člověk řídí pouze pravidly přírody.

Do Čech přinesli ideu trampingu Antonín Svojsík (propagátor skautingu) a Miroslav Tyrš (zakladatel vlastenecké tělovýchovné jednoty Sokol). Od skautingu se trampování liší zejména větší svobodou a menší organizovaností. Pobyt v přírodě se neřídí tolika pravidly a mnohým lidem proto může lépe vyhovovat.

Snad prvním cílem trampů ("kamarádů, kteří se toulají", jak si v těch dobách říkali) bylo Prokopské údolí v Praze zvané Eldorádo. Trampové začali postupně vytvářet vlastní osady, z nichž nejstarší - Ztracená naděje dříve nazývaná Tábor řvavých - byla jižně od Prahy na řece Vltavě založena již roku 1918. Dříve se trampingu věnovali téměř výhradně chlapci, nejpozději v polovině 20. století se však do skupin začaly zapojovat i dívky.

Asi nejhorší období zažil český tramping za komunistické éry, kdy se úřadům zdála činnost v osadách příliš nekontrolovatelná. Osady byly systematicky ničeny a činnost trampů znevažována.

Kromě úlohy sociální, kterou tramping snadno naplňoval už vzájemným setkáváním nových lidí, plnilo trampování i úlohu kulturní. Rozvíjel dobré vlastnosti trampů, ale také stimuloval rozvoj trampských písní. Spousta z nich se zpívá při posezení u ohně s kytarou a přáteli. Tento typ písně je například součástí soutěžního hudebního festivalu Porta v Jihlavě coby samostatná kategorie.

V dnešní době je tramping oproti minulosti méně rozšířen, ale i tak zůstává velmi populární. Stanování v lesích je oproti mnoha západním zemím povoleno. Omezeno je pouze na státem chráněných územích - v národních parcích, přírodních rezervacích a v chráněných oblastech.

Trampové ctí zásady tichého chování v lese, opatrnosti a ohleduplnosti.

 

Odkazy

 
Autor:
 
Přidáno: 05.01.2010
 
 
 

Související články

 
Firmy v ČR
 
 

IGRÁČEK – legendární hračka, kterou...

Postavička o výšce přibližně osm centimetrů, která představuje nejrůznější lidská povolání, byla...

 
 
Volný čas
 
 

Kam za operou v České republice

V České republice je celkem 10 profesionálních operních scén se stálým souborem. Vzhledem k počtu...

 
 
Volný čas
 
 

Divadla pro děti

Divadlo je kouzelný svět, který láká nejen dospělé, ale také děti. Prožitek z divadelního představení...

 
 
Volný čas
 
 

ČR je maratonská země. Kde všude se...

Vytrvalostní, tzv. maratonský běh je oblíbenou aktivitou na celém světě. A tento trend neminul ani Českou...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…