HOMEPAGE

Život a práce
 
Jak se žije v ČR
 
Volný čas

 

ZOO v České republice

 
photo:  (fotolia.com)
 

Česká republika se pyšní 15 zoologickými zahradami a dalšími „zvířecími“ centry, jako jsou mořská akvária, vodní parky či obory. Každá ZOO láká své návštěvníky na něco jiného, co jinde nenajdete.

 

Neznámější ZOO je v Praze

Největší a nejnavštěvovanější ZOO je ta v Praze – Tróji (mapa) . Tato zahrada se také může pochlubit největším počtem druhů chovaných zvířat. Najdete zde například unikátní chov koně Převalského, k němuž je zde vedena mezinárodní plemenná kniha, dětskou zoo, kde se děti mohou volně pohybovat mezi domácími zvířaty, či pavilon Afrika. Nejnovější atrakcí je pavilon Indonéská džungle.

Liberecká ZOO láká na bílé tygry

Nejstarší zoologická zahrada se nachází v Liberci. Byla založena již v roce 1919. Tehdy ale nesloužila jen jako zoo, ale v zimním období také jako zimoviště pro cirkusy, a tím pádem i jako zvěřinec pro jejich zvířata. Dnes patří liberecká ZOO k nejmodernějším v České republice. Na 13 hektarech zde najdete více než 170 druhů zvířat. Tato zoo se pyšní největší chovnou skupinou šimpanzů v České republice a rovněž chovem osla somálského. U něj si drží primát dokonce v celé Evropě. Největší atrakcí jsou ovšem bílí tygři, což je vzácná forma tygrů bengálských. Liberecká zoo je chová jako jediná v celé České republice.

Safari ve Dvoře Králové

ZOO Dvůr Králové (mapa) je zase proslulá svým africkým safari, které nabízí jako jediná v České republice. Od května do konce září tak můžete projíždět touto zoologickou zahradou, která je největším chovatelem afrických zvířat v Evropě, speciálně upravenými safaribusy mezi volně vypuštěnými zvířaty. A dokonce se zde můžete ubytovat i v hotelu Safari, který se nachází přímo v areálu zoo.

Za vydrami do ZOO Ohrada

ZOO Ohrada se nachází v jihočeském městě Hluboká nad Vltavou. Specializuje se především na chov malých a středně velkých druhů zvířat, najdete tu například daňka evropského či medvěda hnědého anebo vlka. Hlavní atrakcí ZOO Ohrada jsou však vydry říční. Chovají je zde v prosklených bazénech, takže je možné pozorovat je i pod hladinou. Zajímavá je také expozice vodního ptactva, Americký koutek a Australský koutek.

Další ZOO v Čechách

ZOO Plzeň je propojená se sousední botanickou zahradou. Na rozloze 21 hektarů tak postupně vzniká unikátní zoogeografický biopark. 70 procent druhů zvířat, která zde chovají, nenajdete v žádné jiné české zoo. ZOO Děčín se zase specializuje na chov medvědů grizzly a horských kopytníků. Mnoho zajímavostí nabízí také ZOO Chleby ve Středočeském kraji. Specialitou této zoologické zahrady je vzácné ptactvo a ohrožené druhy ptactva. Vidět zde můžete například tetřívka kavkazského či koroptev pouštní.

ZOO Brno

Nejznámější moravská zoologická zahrada je v Brně. Patří k těm mladším, byla založena v roce 1950. Přesto postupně i zde dochází k modernizaci. K nejnovějším expozicím patří Beringia, která představuje severskou zvířenu. Najdete tu například bobry kanadské či arktické vlky. V roce 2005 zde vznikl výběh koní Převalského s mongolskou jurtou. O rok později, v roce 2006, prošla rekonstrukcí Dětská ZOO. Jak je popisováno na webových stránkách brněnské zoo, od výběhů s menšími domácími zvířaty byl oddělen selský dvůr s většími, rovněž kontaktními domácími zvířaty, přibyla sochařská výzdoba s postavami z pohádky Zvířátka a Petrovští, mnoho prolézaček a houpadel, součástí dětského areálu je i nový ponydrom. Po brněnské ZOO se můžete svézt turistickým vláčkem. Občerstvit se můžete například v restauraci U tygra s přímým výhledem do výběhu tygrů.

Zahrada kontinentů

Další z moravských zahrad je ZOO Zlín , která bývá zcela právem nazývána zahradou kontinentů. Během jediné návštěvy tak můžete nahlédnout do Jižní Ameriky, Afriky, Asie i Austrálie. Stačí zajít do Tropické haly Yucatán, do expozice Amazonie, navštívit Africké pavilony či Ostrov lemurů kata.

Další moravské ZOO

Neméně známá je ZOO Olomouc . Hlavním lákadlem pro turisty je akvárium o objemu 17 000 litrů s útesovými žraloky.
ZOO Ostrava (mapa) vznikla jako součást přírodního parku Hornický sad. Neslouží tedy jen jako klasická zoo, ale lze ji využít jako centrum aktivního odpočinku. Postupně dochází k estetizaci a modernizaci této zahrady. K nejnovějším expozicím tak patří voliéry severských sov, stáje a výběhy poníků a oslů, Čínská zahrada, velká voliéra supů, menší mořské akvárium a komplex voliér pro ptáky Číny a Tibetu.
Menší ZOO se nachází také ve Vyškově a v Hodoníně .

Jiná „zvířecí centra“

Za zvířaty ale nemusíte nutně jen do klasické zoologické zahrady. Vypravit se můžete třeba také do obory. Jednou z nejznámějších je Obora Žleby u stejnojmenného zámku, která je proslulá díky chovu bílých jelenů. Dále zde najdete různé dravce, sovy, kunovité šelmy. K vidění jsou rovněž ukázky sokolnictví. Další obora je například v Žehušicích .
Za krokodýly můžete vyrazit do Protivína, kde se nachází Krokodýlí ZOO .
V Čechách najdeme také dvě expozice mořského světa. Největší je Mořský svět Praha Holešovice. Hlavní atrakcí je obří akvárium o objemu 100 000 litrů mořské vody, v němž najdete žraloky či pestrobarevné korálové rybky. O něco menší nádrž se sladkou vodou prezentuje faunu převážně z Jižní Ameriky. K vidění jsou zde například želvy či piraně. Zaujme také korálová jeskyně, přesněji deset akvárií, jež jsou vestavěna v umělé skalní stěně. Lákadlem pro návštěvníky je krmení žraloků.Obří akvárium je také v Hradci Králové. Jde o největší sladkovodní akvárium v Evropě.

Přehled ZOO v České republice: www. http://www.kudyznudy.cz/cs/aktuality/2008-07-11-zoo.html
 


 
Autor: Dana Jakešová
 
Přidáno: 25.01.2010
 
 
 

Související články

 
Firmy v ČR
 
 

IGRÁČEK – legendární hračka, kterou...

Postavička o výšce přibližně osm centimetrů, která představuje nejrůznější lidská povolání, byla...

 
 
Volný čas
 
 

Kam za operou v České republice

V České republice je celkem 10 profesionálních operních scén se stálým souborem. Vzhledem k počtu...

 
 
Volný čas
 
 

Divadla pro děti

Divadlo je kouzelný svět, který láká nejen dospělé, ale také děti. Prožitek z divadelního představení...

 
 
Volný čas
 
 

ČR je maratonská země. Kde všude se...

Vytrvalostní, tzv. maratonský běh je oblíbenou aktivitou na celém světě. A tento trend neminul ani Českou...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…