Neznámější ZOO je v Praze
Největší a nejnavštěvovanější ZOO je ta v
Praze – Tróji (mapa) . Tato zahrada se také může pochlubit největším počtem druhů chovaných zvířat. Najdete zde například unikátní chov koně Převalského, k němuž je zde vedena mezinárodní plemenná kniha, dětskou zoo, kde se děti mohou volně pohybovat mezi domácími zvířaty, či pavilon Afrika. Nejnovější atrakcí je pavilon Indonéská džungle.
Liberecká ZOO láká na bílé tygry
Nejstarší zoologická zahrada se nachází v Liberci. Byla založena již v roce 1919. Tehdy ale nesloužila jen jako zoo, ale v zimním období také jako zimoviště pro cirkusy, a tím pádem i jako zvěřinec pro jejich zvířata. Dnes patří
liberecká ZOO k nejmodernějším v České republice. Na 13 hektarech zde najdete více než 170 druhů zvířat. Tato zoo se pyšní největší chovnou skupinou šimpanzů v České republice a rovněž chovem osla somálského. U něj si drží primát dokonce v celé Evropě. Největší atrakcí jsou ovšem bílí tygři, což je vzácná forma tygrů bengálských. Liberecká zoo je chová jako jediná v celé České republice.
Safari ve Dvoře Králové
ZOO Dvůr Králové (mapa) je zase proslulá svým africkým safari, které nabízí jako jediná v České republice. Od května do konce září tak můžete projíždět touto zoologickou zahradou, která je největším chovatelem afrických zvířat v Evropě, speciálně upravenými safaribusy mezi volně vypuštěnými zvířaty. A dokonce se zde můžete ubytovat i v hotelu Safari, který se nachází přímo v areálu zoo.
Za vydrami do ZOO Ohrada
ZOO Ohrada se nachází v jihočeském městě Hluboká nad Vltavou. Specializuje se především na chov malých a středně velkých druhů zvířat, najdete tu například daňka evropského či medvěda hnědého anebo vlka. Hlavní atrakcí ZOO Ohrada jsou však vydry říční. Chovají je zde v prosklených bazénech, takže je možné pozorovat je i pod hladinou. Zajímavá je také expozice vodního ptactva, Americký koutek a Australský koutek.
Další ZOO v Čechách
ZOO Plzeň je propojená se sousední botanickou zahradou. Na rozloze 21 hektarů tak postupně vzniká unikátní zoogeografický biopark. 70 procent druhů zvířat, která zde chovají, nenajdete v žádné jiné české zoo.
ZOO Děčín se zase specializuje na chov medvědů grizzly a horských kopytníků. Mnoho zajímavostí nabízí také
ZOO Chleby ve Středočeském kraji. Specialitou této zoologické zahrady je vzácné ptactvo a ohrožené druhy ptactva. Vidět zde můžete například tetřívka kavkazského či koroptev pouštní.
Nejznámější moravská zoologická zahrada je v Brně. Patří k těm mladším, byla založena v roce 1950. Přesto postupně i zde dochází k modernizaci. K nejnovějším expozicím patří Beringia, která představuje severskou zvířenu. Najdete tu například bobry kanadské či arktické vlky. V roce 2005 zde vznikl výběh koní Převalského s mongolskou jurtou. O rok později, v roce 2006, prošla rekonstrukcí Dětská ZOO. Jak je popisováno na webových stránkách brněnské zoo, od výběhů s menšími domácími zvířaty byl oddělen selský dvůr s většími, rovněž kontaktními domácími zvířaty, přibyla sochařská výzdoba s postavami z pohádky Zvířátka a Petrovští, mnoho prolézaček a houpadel, součástí dětského areálu je i nový ponydrom. Po brněnské ZOO se můžete svézt turistickým vláčkem. Občerstvit se můžete například v restauraci U tygra s přímým výhledem do výběhu tygrů.
Zahrada kontinentů
Další z moravských zahrad je
ZOO Zlín , která bývá zcela právem nazývána zahradou kontinentů. Během jediné návštěvy tak můžete nahlédnout do Jižní Ameriky, Afriky, Asie i Austrálie. Stačí zajít do Tropické haly Yucatán, do expozice Amazonie, navštívit Africké pavilony či Ostrov lemurů kata.
Další moravské ZOO
Neméně známá je
ZOO Olomouc . Hlavním lákadlem pro turisty je akvárium o objemu 17 000 litrů s útesovými žraloky.
ZOO Ostrava (mapa) vznikla jako součást přírodního parku Hornický sad. Neslouží tedy jen jako klasická zoo, ale lze ji využít jako centrum aktivního odpočinku. Postupně dochází k estetizaci a modernizaci této zahrady. K nejnovějším expozicím tak patří voliéry severských sov, stáje a výběhy poníků a oslů, Čínská zahrada, velká voliéra supů, menší mořské akvárium a komplex voliér pro ptáky Číny a Tibetu.
Menší ZOO se nachází také ve
Vyškově a v
Hodoníně .
Jiná „zvířecí centra“
Za zvířaty ale nemusíte nutně jen do klasické zoologické zahrady. Vypravit se můžete třeba také do obory. Jednou z nejznámějších je
Obora Žleby u stejnojmenného zámku, která je proslulá díky chovu bílých jelenů. Dále zde najdete různé dravce, sovy, kunovité šelmy. K vidění jsou rovněž ukázky sokolnictví. Další obora je například v
Žehušicích .
Za krokodýly můžete vyrazit do Protivína, kde se nachází
Krokodýlí ZOO .
V Čechách najdeme také dvě expozice mořského světa. Největší je
Mořský svět Praha Holešovice. Hlavní atrakcí je obří akvárium o objemu 100 000 litrů mořské vody, v němž najdete žraloky či pestrobarevné korálové rybky. O něco menší nádrž se sladkou vodou prezentuje faunu převážně z Jižní Ameriky. K vidění jsou zde například želvy či piraně. Zaujme také korálová jeskyně, přesněji deset akvárií, jež jsou vestavěna v umělé skalní stěně. Lákadlem pro návštěvníky je krmení žraloků.
Obří akvárium je také v Hradci Králové. Jde o největší sladkovodní akvárium v Evropě.
Přehled ZOO v České republice: www.
http://www.kudyznudy.cz/cs/aktuality/2008-07-11-zoo.html