HOMEPAGE

Život a práce
 
Jak se žije v ČR
 
Zvyky a tradice

 

Česká strašidla a pohádkové bytosti

 
photo: Vodník (praha.eu)
 

Kdo by neměl rád svět fantazie a kouzel! Neodmyslitelně do něj patří také strašidla a pohádkové bytosti. Každý národ má hned několik těch, které typicky patří do jeho pohádek a k jejich zemi.

 
Ani Česká republika na tom není jinak. Snad nejznámější postavou českých pohádek a pověstí je vodník nazývaný také „hastrman“. Můžeme se s ním setkat všude, kde je voda, a určitě ho najdeme na hrázi rybníka i té nejzapadlejší vesničky. Jde o ztělesnění ducha vody a obvykle je zobrazován jako nehezký zelený mužíček, který jezdí na sumci. Má zelené vlasy, vypoulené oči a ze šosu mu kape voda. Zpravidla bývá popisován jako zlá bytost, která lidem škodí, v mlýnech zastavuje mlýnská kola a stahuje pod vodu nezkušené plavce, aby získal jejich duši. Na dívky líčí pentličky nebo zrcátka a pokouší se je zlákat do vody. Někdy ale bývá mnohem vynalézavější a využívá toho, že se umí převtělit do podob nejrůznějších zvířat. Pokud na něj někdo sedne u rybníka, kde se pase v podobě koně, skočí s ním do vody a utopí ho. Získané duše pak ve svém vodním království schraňuje v typickém baculatém hrnečku s pokličkou. Když se utopené duši podaří osvobodit, unikne z vodníkova příbytku jako vzduchová bublina. V pověstech a pohádkách ale najdeme i vodníky hodné, kteří pomáhají mlynářům a jen neškodně vysedávají ve větvích vrb, pokuřují fajfku a za soumraku hrají na housle.

V mnoha českých pohádkách se vyskytují také nejrůznější čerti. Čert má rohy, ocas, místo chodidla jedné nohy kopyto, většinou je chlupatý a zapáchá ohněm. V pekle, kde žije, panuje jasná hierarchie. Na nejnižší pozici jsou to opelichaní čerti, nejvýše potom pekelný kníže Lucifer, který ovládá všechna kouzla a čáry. Své podzemní obydlí opouští čert, aby získal duši hříšníka. V lidském světě se většinou zjevuje v podobě mladého myslivce, který člověku nabídne na předem domluvenou dobu nějakou službu, a za to vyžaduje, aby dotyčný vlastní krví upsal svou duši peklu – odtud pochází také rčení upsat duši ďáblu. Po domluvené době čert člověka odnese a jeho duše navždy propadne peklu. Do pekla se dostanou také lidé zlí a hříšní. Jejich duše je v pekle převážena na vahách, a pokud váhy klesnou k zemi, je zde duše na věky věků trýzněna. Denním programem většiny čertů tak je přikládání polínek pod kotle, ve kterých se vaří hříšné duše.

Další strašidelnou nadpřirozenou bytostí, která žije na mnoha českých hradech a zámcích, je Bílá paní. Jde o ducha zemřelé ženy, který se prochází po hradbách a zámeckých komnatách a většinou zvěstuje blížící se nebezpečí. Bílá paní je obvykle zobrazována v dlouhých bílých šatech a ve vysokém klobouku kuželovitého tvaru. Asi nejznámější Bílou paní je Perchta z Rožmberka, která se zjevuje na hradech patřících tomuto rodu.

Z pohádek a pověstí známe také Bludičky, různobarevná světélka, která v noci v lese lákají pocestné do bažin. Jsou to duše zemřelých čarodějnic nebo malých dětí. Pokud je k nim pocestný hodný, vyvedou ho bezpečně z lesa. Po lese běhá i další strašidlo, a to Hejkal. Zarostlý lesní duch, který nahání hrůzu svým strašlivým voláním – hýkáním – a děsí tak lidi. Především děti straší také Polednice, ženská bytost, která v pravé poledne odnáší ty neposlušné. Podobně se chová i Klekánice, která pro změnu unáší děti potulující se venku po odzvonění večerního klekání.
 
 
Autor: Petra Hubálková
 
Přidáno: 05.07.2012
 
 
 

Související články

 
Zvyky a tradice
 
 

Kouzelné české Vánoce

Vánoce patří v České republice k největším a nejoblíbenějším svátkům. Ulice rozzářené tisíci světel...

 
 
Zvyky a tradice
 
 

Mladé víno – Svatomartinské víno

Každoročně v den svatého Martina, tedy 11. listopadu, přesně v 11 hodin se snad ve všech vinotékách a...

 
 
Tradice
 
 

Oslava příchodu nového roku v České...

Silvestr neboli poslední den roku je v České republice pracovním dnem. Oslavy loučení se starým rokem a...

 
 
Zvyky a tradice
 
 

Cena Vesnice roku

Vesnice roku je soutěž vyhlašovaná v ČR s cílem...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…