HOMEPAGE

Život a práce
 
Jak se žije v ČR
 
Zvyky a tradice

 

Kouzelné české Vánoce

 
photo:  (czechtourism.cz)
 

Vánoce patří v České republice k největším a nejoblíbenějším svátkům. Ulice rozzářené tisíci světel, slavnostní výzdoba a koledy znějící na každém kroku nenechají nikoho na pochybách, že je tu jedno z nejkrásnějších období v roce.

 
Předzvěstí blížících se Vánoc je advent. Začíná čtvrtou neděli před Štědrým večerem a trvá až do Štědrého dne. K adventu neodmyslitelně patří typický kulatý věnec se čtyřmi svíčkami, které se postupně zapalují. Jejich světlo symbolizuje příchod Krista. Především ve městech se v tuto dobu rozsvěcují vánoční stromky na náměstích a začínají také obvyklé vánoční trhy, na kterých je možné koupit mnoho tradičních dárků.

Děti každoročně netrpělivě očekávají 6. prosinec, svátek svatého Mikuláše. V předvečer tohoto dne totiž přichází do mnoha českých domovů Mikuláš, anděl a čert. Za písničku nebo básničku Mikuláš děti obdaruje sladkostmi a ovocem anebo je naopak pokárá, že během roku zlobily, a místo sladkostí nadělí jen uhlí a brambory. V rodinách, kam Mikuláš nepřijde osobně, stačí, aby děti přes noc pověsily za okno punčochu, a ráno v ní najdou, co si zaslouží.
Vyvrcholením vánočního období je 24. prosinec, tedy Štědrý den. V mnoha domovech začíná poslechem koled a zdobením stromečku. Oběd je na Štědrý den velmi skromný a liší se podle zvyků v jednotlivých krajích – někde se jí vánočka, jinde kuba nebo hubník. Kdo chce ale večer vidět zlaté prasátko, měl by se celý den postit. I štědrovečerní tabule se různí, nejčastěji se však podává rybí polévka, smažený kapr a bramborový salát.

Podle tradice se ke štědrovečernímu stolu usedá s první vycházející hvězdou. Pod talíře všech stolujících se dává šupina z ryby, která symbolizuje peníze a hojnost. V průběhu večeře se nikdo nesmí zvednout od stolu, aby se příští Vánoce rodina zase sešla pohromadě. Někde se na Štědrý den dodržují i další staré zvyky, například lití olova nebo krájení jablek.

Hlavním křesťanským svátkem je Boží hod vánoční, připadající na 25. prosinec – v tento den si připomínáme narození Ježíše Krista. Následujícího dne, na svatého Štěpána, bylo dříve zvykem, že děti chodily od domu k domu a koledovaly. Za své snažení byly obvykle odměněny ovocem a občas i malým penízem. V dnešní době se již na koledu nechodí, ale tento zvyk se zachoval v podobě krásných vánočních písní.
Více informací o vánočních tradicích, svátích i akcích naleznete zde.
 
 
Autor: Petra Hubálková
 
Přidáno: 19.11.2010
 
 
 

Související články

 
Zvyky a tradice
 
 

Kouzelné české Vánoce

Vánoce patří v České republice k největším a nejoblíbenějším svátkům. Ulice rozzářené tisíci světel...

 
 
Zvyky a tradice
 
 

Mladé víno – Svatomartinské víno

Každoročně v den svatého Martina, tedy 11. listopadu, přesně v 11 hodin se snad ve všech vinotékách a...

 
 
Tradice
 
 

Oslava příchodu nového roku v České...

Silvestr neboli poslední den roku je v České republice pracovním dnem. Oslavy loučení se starým rokem a...

 
 
Zvyky a tradice
 
 

Cena Vesnice roku

Vesnice roku je soutěž vyhlašovaná v ČR s cílem...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…