HOMEPAGE

Život a práce
 
Jak se žije v ČR
 
Zvyky a tradice

 

První máj – lásky čas

 
photo:  (sxc.hu)
 

Pátý měsíc kalendářního roku se česky řekne „květen“. Pokud si s vámi někdo sjedná schůzku na „1. května“, čekejte běžné pracovní nebo společenské setkání. Pokud vás ovšem dotyčný požádá, abyste s ním strávili „1. máje“, můžete čekat mnohem víc. První máj je totiž v České republice svátkem lásky.

 
Snad všichni Češi umějí odrecitovat alespoň prvních pár veršů básně Máj, kterou napsal romantický básník Karel Hynek Mácha. K jeho soše na pražském Petříně (mapa) přicházejí na 1. máje, ale i v jiné dny tohoto měsíce, zamilované páry položit květy a strávit příjemný čas na tomto nejvyšším kopci hlavního města.

Oslavy „máje“ patří k českým tradicím už řadu let. Nejrozšířenějším zvykem je políbit svou lásku pod rozkvetlou třešní nebo břízou. Lidová pověra totiž praví, že děvče, které nebylo na 1. máje políbeno pod rozkvetlým stromem, do roka uschne. Na vesnicích se pořádají veselice a stavějí se „májky“, studenti ve městech oslavují Majálesy.

Stavění májek

V předvečer 1. května se svobodní chlapci vypraví do lesa, aby zde podťali co nejvyšší strom. Ponechají mu jenom špičku – ostatní větve z něj odstraní – a kmen pak ozdobí věncem, šátky, pentlemi, fáborky a květinami. Májku postaví na návsi a celou noc ji hlídají. Část z nich se ovšem vypraví do okolních vesnic, aby svým „protivníkům“ májku ukradla. Blízké vesnice totiž soutěží o to, komu se podaří uzmout co nejvíc májek. Ti, kdo svoji májku uhájili, mohou první květnovou neděli obcházet domy, kde bydlí svobodná děvčata, od nichž pak chlapci dostávají dárečky. Večer se všichni sejdou na májové veselici.

Majáles

Studentské veselice, při kterých se slaví jaro, láska a studentský život, se v ČR začaly pořádat v 19. století. Charakteristické jsou především průvody různě recesisticky oblečených studentů a volba krále majálesu (v roce 1965 se králem stal slavný americký beatnik Allen Ginsberg ). Dnešní majáles, to je především velký hudební festival spojený s různými zábavními soutěžemi prezentujícími dovednosti studentů.
 


 
Autor: Andrea Kábelová
 
Přidáno: 26.04.2011
 
 
 

Související články

 
Zvyky a tradice
 
 

Kouzelné české Vánoce

Vánoce patří v České republice k největším a nejoblíbenějším svátkům. Ulice rozzářené tisíci světel...

 
 
Zvyky a tradice
 
 

Mladé víno – Svatomartinské víno

Každoročně v den svatého Martina, tedy 11. listopadu, přesně v 11 hodin se snad ve všech vinotékách a...

 
 
Tradice
 
 

Oslava příchodu nového roku v České...

Silvestr neboli poslední den roku je v České republice pracovním dnem. Oslavy loučení se starým rokem a...

 
 
Zvyky a tradice
 
 

Cena Vesnice roku

Vesnice roku je soutěž vyhlašovaná v ČR s cílem...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…