HOMEPAGE

Život a práce
 
Jak to v ČR funguje
 
Doprava

 

Mezinárodní letiště v ČR

 
photo:  (sxc.hu)
 

Po vstupu České republiky do Evropské unie byla zásadním způsobem rozšířena i oblast letecké infrastruktury.

 
V ČR je dnes 91 civilních letišť, které je možno rozdělit do tří skupin: letiště celostátního významu (Letiště Praha-Ruzyně), regionální letiště většího významu (Brno, Ostrava, Pardubice a Karlovy Vary) a regionální letiště menšího významu, tzv. aeroklubová a sportovní letiště. Regionální letiště většího významu jsou jednak veřejná vnitrostátní a jednak mezinárodní letiště, která zajišťují cestujícím, turistům i podnikatelům přístup do regionů a disponují jak potřebným navigačním zařízením a dráhovým systémem, tak i službami pro cestující a letecké společnosti. Statutem mezinárodního letiště se může chlubit 24 letišť, z toho je sedm veřejných, zbytek jsou neveřejná či vojenská.

Česká republika má na svém území největší mezinárodní letiště v těchto městech:

  • Praha
  • Brno
  • Ostrava
  • Karlovy Vary
  • Pardubice

Letiště Praha-Ruzyně (mapa)


Je největším letištěm v České republice a využívá ho většina zahraniční klientely. Bylo postaveno v letech 1933–1937. Je určeno pro mezinárodní i vnitrostátní, pravidelný i nepravidelný letecký provoz. Od centra Prahy je vzdálené 17 km a nachází se na severozápadním okraji města. Cesta z letiště do centra trvá okolo 20–25 minut autem nebo asi 55 minut veřejnou dopravou.
Z letiště se lze dopravit pražskou autobusovou dopravou, taxislužbou nebo si sjednat pronájem osobního vozu.

Pražské mezinárodní letiště je rozděleno na dvě části: tzv. staré a nové letiště. Ve staré části se nachází terminál pro soukromé lety (Terminal 3 General Aviation, zkratka T 3), v nové části pak terminály 1 a 2 (zkratka T 1 a T 2).

  • Terminál 1 (T 1) - slouží pro mezikontinentální lety včetně letů z UK, Severní Ameriky, Blízkého východu, Afriky a Asie
  • Terminál 2 (T 2) - slouží pro lety ze států EU, které jsou členy Schengenské dohody.
  • Terminál 3 (T 3) - (původně terminál Jih 1, 2) – slouží pro VIP a privátní lety, oficiální návštěvy státu, charterové lety.
 V příjezdové hale se nachází turistická oddělení, kde je možné získat od německy a anglicky mluvícího personálu potřebné informace a pomoc. Zdarma jsou zde poskytovány mapy města. Ruzyňské letiště zajišťuje pro cestující standardní servis zahrnující směnárny, bankomaty, elektronické informační stojany o dopravě, restaurace, obchody a kanceláře agentur, které zprostředkovávají pronájem vozu nebo rezervaci hotelů.

Pravidelné i nepravidelné přímé spojení mezi Prahou a 130 světovými destinacemi zajišťuje přibližně 51 leteckých společností a ročně letiště odbaví přes 11,6 milionu cestujících. Národním leteckým dopravcem jsou  České aerolinie (zkratka ČSA). Z Prahy nabízí ČSA spojení do většiny hlavních měst v Evropě a do tranzitních bodů v Severní Americe.

Letiště Brno-Tuřany (mapa)

Letiště bylo otevřeno v roce 1954 a je druhým největším mezinárodním letištěm v ČR. V roce 2009 odbavilo letiště Brno kolem půl milionu cestujících. Letiště se nachází hned vedle dálnice D1 směr Brno – Olomouc, a je tak velmi snadno dosažitelné. Od centra Brna je vzdáleno 8 km a jízda z letiště do centra města trvá asi 20 minut. Přepravu z letiště zajišťují buď autobusy brněnské městské hromadné dopravy (autobusová linka 76 a noční linka 89), a to během celého dne i noci, nebo si lze pronajmout auto, případně využít taxislužeb. Parkoviště taxi je hned před odbavovací budovou.

Terminál letiště v Brně-Tuřanech tvoří odbavovací budova Odlet a odbavovací budova Přílet, které jsou vzájemně propojeny spojovacím traktem. Odletová i příletová hala je rozdělena na část „schengen“ a část „neschengen“. Za výstupem z příletové haly naleznete turistické informační centrum, kanceláře autopůjčoven a taxislužby.

Letiště Ostrava-Mošnov (mapa)

Nachází se asi 20 km jihozápadně od Ostravy u obce Mošnov. Otevřeno bylo v roce 1959.
Letiště ročně odbaví asi 300 tisíc cestujících. Z Ostravy létají pravidelné linky a v turistické sezoně sem létají také charterové lety.
Autobusová doprava z letiště do města Ostravy je zajišťována pravidelnými autobusovými linkami. Zastávka je umístěna přímo před letištní halou. Lze využít také taxislužeb nebo si půjčit auto. Cestující, kteří se chtějí dopravit na letiště nebo z letiště vlakem, mají možnost vystoupit či nastoupit v železniční stanici Studénka a využít mikrobusovou přepravu na letiště (Airport Shuttle).

Letiště Karlovy Vary (mapa)

Mezinárodní veřejné civilní letiště leží 4 km jihovýchodně od centra Karlových Varů. Otevřeno bylo v roce 1929. V současné době letiště prochází celkovou modernizací, v jejímž rámci byla v roce 2009 uvedena do provozu nová odbavovací hala.
Počet odbavených cestujících ročně: cca 60 tisíc

Letiště Pardubice (mapa)

Mezinárodní letiště v Pardubicích začalo být využíváno pro civilní účely až v roce 2005. Nadále provozuje jak vojenské, tak civilní lety. Letiště je situováno na jihozápadním okraji Pardubic,
4 km od centra města. Na letiště i z letiště jezdí pravidelná autobusová linka a taxi. Letiště se nachází uprostřed východních Čech a je odsud dobře dosažitelný celý východočeský region.
 


 
Autor: Ivana Jenerálová
 
Přidáno: 18.03.2010
 
 
 

Související články

 
Doprava
 
 

Pražské přívozy

Praha měla na řece Vltavě přívozy odedávna. Jejich hlavní funkcí bylo propojit konce pěších nebo vozových...

 
 
Infrastruktura
 
 

Silnice a dálnice v České republice –...

Kategorie českých dálnic a silnic upravuje Zákon o pozemních komunikacích neboli silniční zákon, který...

 
 
Obecná fakta o ČR
 
 

Letiště Václava Havla Praha

Mezinárodní letiště v hlavním městě České republiky změnilo svůj název. Od 5. října 2012 se jmenuje...

 
 
Doprava
 
 

Pražská integrovaná doprava

Pražská integrovaná doprava (PID) je moderní integrovaný dopravní systém hromadné přepravy osob na území...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…