HOMEPAGE

Život a práce
 
Jak to v ČR funguje
 
Doprava

 

Pražská integrovaná doprava

 
photo:  (czechtourism.com)
 

Pražská integrovaná doprava (PID) je moderní integrovaný dopravní systém hromadné přepravy osob na území hlavního města Prahy a na území Středočeského kraje. Cílem tohoto systému je zajištění komplexní a kvalitní dopravní obslužnosti po celé Praze a okolí.

 
Pražskou integrovanou dopravu tvoří městská hromadná doprava v Praze – metro, tramvaje, lanová dráha na Petřín a městské autobusové linky. Dále je to příměstská autobusová doprava (linky řady 300 a 400), železniční doprava a přívozy. Páteř pražské integrované dopravy představuje kolejová doprava (metro, železnice, tramvaje). Autobusová doprava je organizována především jako návazná doprava k terminálům budovaným u stanic kolejové dopravy.

Do systému PID jsou zahrnuty i všechny železniční tratě vycházející z Prahy.

Pražské metro je v provozu od roku 1974 a je tvořeno třemi linkami: A = zelená, B = žlutá, C = červená, které jsou neustále rozšiřovány. Přepravní doba je od neděle do čtvrtka od páté hodiny ranní do půlnoci, v pátek a v sobotu od 5.00 hodin do 01.00 hodin ráno. Intervaly v metru se pohybují mezi 90 sekundami až 10 minutami.

Tramvaje a autobusy jsou v denním provozu obvykle mezi 4.30 až 24.00 hod. Po půlnoci zajišťují provoz noční tramvaje a autobusy s intervalem do 30 minut.

Mapa PID

Pro cestování po Praze a jejím okolí je vhodné mít s sebou orientační plánek pražské integrované dopravy, který si lze zdarma stáhnout zde.

Ceny jízdného

Tarif PID je pásmový a časový. Na území Prahy jsou celkem čtyři tarifní pásma: P – dvojpásmo, 0, B. Podle těchto pásem se rozdělují ceny jízdného ve městě. Přehled cen jízdného naleznete zde.

Městská hromadná doprava v Praze, tedy všechny linky metra, tramvají, městských autobusů a přívozů, lanovka na Petřín a vybrané úseky železničních tratí jsou zařazeny v tarifním dvojpásmu „P“. Příměstské autobusové linky a úseky železničních tratí na území Prahy spadají do ostatních pražských tarifních pásem (0 nebo B). Okolí Prahy (území Středočeského kraje) je rozděleno na 5 vnějších pásem (1, 2, 3, 4, 5). Přehled tarifních pásem naleznete zde.

Systém jízdného není složitý. Odvíjí se od počtu ujetých minut, přestupů nebo tarifních zón. Je možné pořídit si také jízdenky s delší dobou platnosti – jednodenní, vícedenní, měsíční, čtvrtletní, roční. Úplný přehled o cenách jízdného naleznete zde.

Od 1.července 2011 došlo k úpravám cen a struktury jízdného. Změny se týkají zejména rozšíření bezplatné přepravy pro děti 10-15 let a pro seniory 65-70 let. Bezplatná přeprava je podmíněna prokázáním se opencard s nahranou slevovou aplikací v ceně 120 Kč s platností maximálně 6 let. Pokud se cestující neprokáže opencard s touto nahranou aplikací, zaplatí poloviční jízdné. Tato bezplatná přeprava bude povolena pouze na území Prahy, a to ve všech dopravních prostředcích.  Další podstatnou změnou je úprava cen jízdenek a nových typů jízdenek. Podrobné informace o změnách naleznete zde.

Jízdenky je možné zakoupit v automatech, které jsou umístěny převážně ve vestibulech metra, nebo v prodejnách novin a tabáku. Platnost jízdenek mohou kdykoliv během jízdy nebo pobytu v přepravním prostoru ověřovat kontroloři Dopravního podniku hl. m. Prahy, ti jsou také případně oprávněni udělit pokutu.

Užitečné odkazy:

Tarif a ceny jízdenek
Vyhledání spojení
Základní informace o systému PID
 
 
Autor: Romana Kuncová
 
Přidáno: 05.08.2011
 
 
 

Související články

 
Doprava
 
 

Pražské přívozy

Praha měla na řece Vltavě přívozy odedávna. Jejich hlavní funkcí bylo propojit konce pěších nebo vozových...

 
 
Infrastruktura
 
 

Silnice a dálnice v České republice –...

Kategorie českých dálnic a silnic upravuje Zákon o pozemních komunikacích neboli silniční zákon, který...

 
 
Obecná fakta o ČR
 
 

Letiště Václava Havla Praha

Mezinárodní letiště v hlavním městě České republiky změnilo svůj název. Od 5. října 2012 se jmenuje...

 
 
Doprava
 
 

Pražská integrovaná doprava

Pražská integrovaná doprava (PID) je moderní integrovaný dopravní systém hromadné přepravy osob na území...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…