HOMEPAGE

Život a práce
 
Jak to v ČR funguje
 
Doprava

 

Vlakem

 
photo:  ()
 

Železniční tratě protínají hranice České republiky na 30 místech, což dokazuje, že ČR je výborně propojena se zbytkem evropské vlakové sítě. Mezi většinou evropských měst a Prahou existují každodenní vlaková spojení, vlaky jsou obvykle vybaveny první a druhou cestovní třídou i vagony s lůžkovou úpravou. Cesta například z Paříže do Prahy trvá zhruba 15,5 hodiny, z Prahy do Berlína 4 hodiny 40 minut, z Prahy do Vídně 5,5 hodiny a trasa Praha - Varšava trvá 9,5 hodiny.

 

Vlakem po ČR

Hustota vlakové sítě v rámci České republiky patří k těm nejlepším v Evropě, vlakem se můžete dostat z jednoho konce republiky na druhý za méně než 7 hodin. Železniční spojení je relativně pohodlné, pokud zrovna nejedete v dopravní špičce. Vlakovou dopravu v ČR zajišťuje společnost České dráhy. Nejrychlejším spojením jsou vlaky označené SuperCity (SC), EuroCity (EC), InterCity (IC) a Expres (Ex) . Do těchto souprav je obvykle nutné mít rezervaci místa.

Vlaky SC Pendolino zajišťují velmi rychlé a pohodlné spojení.  Spoje jsou provozovány ve spolupráci s ČSA s návazností na letecké spoje z letiště Praha-Ruzyně. Při nákupu jízdenek na vlaky SC Pendolino lze využít internetový prodej na adrese http://eshop.cd.cz, rezervace místa je nutná.

Dalším druhem spojení je tzv. spěšný vlak a osobní vlak, který je nejpomalejší. O dalších podrobnostech, jakož i o možnosti přepravy vašich zavazadel a možnostech slev najdete informace přímo na stránkách Českých drah.

Především v okolí větších měst (např. Prahy, Českých Budějovic, Plzně či Zlína) fungují integrované dopravní systémy , které se vyznačují provázáním všech druhů dopravních prostředků tak, aby se cestující vždy pohodlně dostal do cíle své cesty. Vytváří se tím přehledný systém vzájemně provázaných linek s pravidelnými intervaly mezi spoji a s jednotným tarifem a přepravními podmínkami. Do integrovaných systémů je zpravidla zapojena železniční doprava, městská hromadná doprava a regionální autobusová doprava. V integrovaném dopravním systému mohou cestující s použitím jediného jízdního dokladu libovolně kombinovat jízdy železnicí, regionálními autobusy a městskou dopravou.

Celostátní informační systém o jízdních řádech je přístupný na internetu a komfortně umožňuje vyhledání libovolného spojení jak vlakového, autobusového a leteckého včetně možnosti vyhledávat spojení v rámci městské dopravy v českých městech. Samozřejmostí je vyhledávání kombinovaného spojení. Jízdní řád naleznete na adrese http://www.idos.cz/JRCIS.asp

 
 
Autor:
 
Přidáno: 29.12.2009
 
 
 

Související články

 
Doprava
 
 

Pražské přívozy

Praha měla na řece Vltavě přívozy odedávna. Jejich hlavní funkcí bylo propojit konce pěších nebo vozových...

 
 
Infrastruktura
 
 

Silnice a dálnice v České republice –...

Kategorie českých dálnic a silnic upravuje Zákon o pozemních komunikacích neboli silniční zákon, který...

 
 
Obecná fakta o ČR
 
 

Letiště Václava Havla Praha

Mezinárodní letiště v hlavním městě České republiky změnilo svůj název. Od 5. října 2012 se jmenuje...

 
 
Doprava
 
 

Pražská integrovaná doprava

Pražská integrovaná doprava (PID) je moderní integrovaný dopravní systém hromadné přepravy osob na území...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…