HOMEPAGE

Život a práce
 
Jak to v ČR funguje
 
Právo

 

Kam pro informace o pobytu cizinců na území ČR

 
photo:  (sxc.hu)
 

Každý stát stanoví svá vlastní pravidla a normy, které určují, za jakých podmínek se na jeho území mohou zdržovat a pobývat občané jiných států. V České republice tato pravidla obsahuje Zákon o pobytu cizinců.

 
Ať už přijedete do České republiky jako turista, nebo zde budete chtít pobývat delší dobu, váš pobyt musí být ve všech ohledech legální. Nejvíce informací o tom, jak dostát platné legislativě a jak si s ní poradit, získáte ještě před vstupem na naše území na velvyslanectvích a konzulátech České republiky ve své zemi.

Těm, kdo chtějí v Česku studovat, pracovat či zde z jiných důvodů pobýt delší dobu, poradí s právy a povinnostmi ohledně legalizace pobytu na území České republiky nejlépe pracovníci regionálních pracovišť Ministerstva vnitra ČR. Ministerstvo vnitra rovněž vydalo řadu informačních letáků v cizích jazycích, které vám mohou posloužit pro lepší orientaci v problematice pobytu cizinců na území ČR. Letáky si můžete prohlédnout zde.

Občané Evropské unie, Islandu, Lichtenštejnska, Norska, Švýcarska a jejich rodinní příslušníci najdou informace o pobytu zde.

Cizinci, kteří nejsou spokojeni s rozhodnutím českého Ministerstva vnitra ve věci jejich pobytu na našem území, mají právo odvolat se. Nově se mohou obrátit na Komisi pro rozhodování ve věcech pobytu cizinců. Odvolání se nepodává přímo na Komisi, ale na  orgán, který napadené rozhodnutí vydal, tedy u příslušného odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra. Ten je následně povinen předat odvolání komisi. Ministerstvo vnitra ČR rovněž zřídilo speciální protikorupční telefonní linku pro cizince, která slouží k oznamování veškerých forem korupčního jednání, s nimiž se cizinci setkají, například při vyřizování pobytových agend. Protikorupční linka funguje na telefonním čísle +420 974 847 704. Pro hovory v češtině a angličtině je k dispozici operátor vždy v pondělí a ve středu od 8 do 17 hodin a v úterý a ve čtvrtek od 8 do 15 hodin. Mimo tuto dobu je možné stížnosti nahrávat v jakémkoli jazyce, operátor je zpracuje následující den.

Zákon o pobytu prošel v roce 2010 výraznou novelizací. Hlavní změny v oblasti vstupu a pobytu cizinců na území ČR platné od roku 2011 naleznete zde.
 
 
Autor: Andrea Kábelová
 
Zdroj: Ministerstvo vnitra CR
 
Přidáno: 12.09.2011
 
 
 

Související články

 
Právo
 
 

Czech POINT – pomocník s veřejnou...

Czech POINT neboli Český Podací Ověřovací Informační Národní Terminál je unikátní projekt, který nabízí...

 
 
Justice, právní prostředí
 
 

TAX FREE – vrácení DPH cizincům

DPH je nepřímá daň vztahující se na prodej zboží a služeb. Tato daň je placena zákazníkem. Do...

 
 
Ekonomická fakta
 
 

Nová daňová reforma v ČR

Daňová reforma schválená Parlamentem ČR na podzim 2011 novelizuje klíčové daňové, pojistné a další zákony...

 
 
Právo
 
 

Kam pro informace o pobytu cizinců na...

Každý stát stanoví svá vlastní pravidla a normy, které určují, za jakých podmínek se na jeho území mohou...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…