HOMEPAGE

Život a práce
 
Systém školství
 
Střední školy

 

Středoškolské vzdělání 3. díl – Střední odborné školy

 
photo:  ()
 

Výuční list nebo maturita – takto lze podle typu zakončení studia zjednodušeně rozdělit střední odborné školy u nás. Absolventi s výučním listem získávají oprávnění vykonávat určité řemeslo. Absolventi střední školy s maturitou pak mají možnost věnovat se odborné profesi nebo pokračovat ve studiu na vysoké nebo vyšší odborné škole.

 
O odborné školy, které studenty připravují na výkon konkrétního povolání, je v posledních letech v České republice menší zájem.

Žebříček popularity středních odborných škol již léta vedou obchodní akademie, zdravotnické a pedagogické střední školy s maturitou. Obchodní akademie a ekonomické školy poskytují dobrou průpravu pro studium na vysokých školách zaměřených na ekonomiku a management, cestovní ruch, hoteliérství apod.
Nejméně žádané je v současností studium na průmyslových školách v oboru strojírenství. Školy reagují na pokles zájmu několika způsoby: zatímco některé nabízejí studentů stáže v zahraničí, jiné se snaží otevírat nové obory, jež by mohly být pro děti atraktivní. Příkladem jde Zemědělská škola v Benešově, která v roce 2009 poprvé otevřela obor Údržba golfových hřišť, v němž se žáci učí pečovat o golfová hřiště, sekat trávník a hrát golf. Ačkoli v naší zemi existuje již 82 golfových hřišť, kvalifikovaných „greenkeeperů“ je stále nedostatek. Dalším příkladem zvyšování atraktivity studia může být Střední škola kamenická a sochařská v Hořicích na Královéhradecku, která jako jediná v České republice vyučuje obor Těžba a zpracování kamene. Jeho absolventi jsou žádaní i v zahraničí, mohou pracovat jako technici v lomech nebo v laboratořích, kde se provádějí zkoušky hornin, případně se dát na uměleckou dráhu a věnovat se ušlechtilé kamenické výrobě. Střední umělecká škola varhanářská v Krnově zase nabízí zájemcům jedinečnou možnost studovat obor Stavitel varhan. Otevřeny jsou zde také obory Výroba kytar a Výroba uměleckého nábytku.

S klesajícím zájmem se již několik desítek let potýká řada středních škol – tzv. učilišť, na nichž žáci nevykonávají maturitní zkoušku, pouze obdrží výuční list. Zatímco například na obory kuchař, automechanik nebo kadeřnice se děti hlásí stále, o práci tesaře, mlynáře, klempíře, zedníka nebo čalouníka nejeví zájem takřka nikdo.
I tyto školy se snaží přilákat absolventy základních škol– ať už poskytováním stipendií, možností přivýdělku při studiu nebo otevíráním oborů, jež jim umožní vykonávat netradiční profesi, dobře si vydělat a nemít starost o příští zaměstnání. Například vyrobit a postavit krásná a opravdu dobře topící kamna – to se naučí jedině absolventi Středního odborného učiliště v Horní Bříze na Plzeňsku, kteří pak o zakázky nemají nouzi.

 
 
Autor: Andrea Kábelová
 
Přidáno: 25.10.2010
 
 
 

Související články

 
Střední školy
 
 

Středoškolské vzdělání

1. díl – Lycea – jak u nás fungují?

 
 
Střední školy
 
 

Česká republika má Světové školy

Celkem 11 českých a moravských škol nově získalo titul  

 
Střední školy
 
 

Střední školy 4. díl – Gymnázia

Už po dlouhá desetiletí jsou u nás nejžádanějším typem středních škol  

 
Střední školy
 
 

Středoškolské vzdělání 3. díl...

Výuční list nebo maturita – takto lze podle typu zakončení studia zjednodušeně rozdělit střední odborné...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…