HOMEPAGE

Život a práce
 
Systém školství
 
Veřejné a soukromé univerzity

 

Kredit soukromých vysokých škol roste

 
photo:  (sxc.hu)
 

Dvě soukromé univerzity a více než čtyřicet soukromých vysokých škol stále více konkurují zavedeným veřejným vysokým školám.

 
Historie soukromých VŠ je v naší zemi relativně krátká. Zatímco první vysoká škola – Univerzita Karlova – vznikla před více než šesti sty lety, první soukromé školy byly v naší zemi zakládány až po roce 1989. V době, kdy bylo české soukromé vysoké školství ještě „v plenkách“, se na ně hlásil pouze ten, kdo se nedostal na státní školu. Nyní jim jejich stoupající kredit zaručuje dostatek uchazečů každý rok.

Studium na veřejných vysokých školách v České republice je v současnosti poskytováno zdarma (studenti si platí pouze stravu, ubytování a některé učebnice). Soukromé vysoké školy vybírají od svých posluchačů školné. Kvalitní soukromé školy mívají ovšem dobře vypracovaný systém stipendií a půjček, takže studium nemusí nikoho zruinovat.
Český pracovní trh navíc zatím nedělá rozdíly mezi absolventy soukromých a veřejných vysokých škol. Všichni mají stejné šance na uplatnění bez ohledu na to, která škola jim udělila diplom.

O kvalitě soukromé vysoké školy zčásti vypovídá už to, zda nabízí pětileté magisterské obory, nebo umožňuje vystudovat pouze na bakaláře. Akreditační komise ministerstva školství, která v zemi rozhoduje o tom, jaké obory může škola pro své studenty otevřít, povoluje magisterské programy jen opravdu kvalitním školám. Magisterské studium pochopitelně nabízí obě soukromé univerzity – Metropolitní univerzita Praha a Univerzita Jana Amose Komenského v Praze, na obou lze některé obory studovat v angličtině.

Několikaletou zkušenost se studenty-cizinci mají další dvě vysoké školy – Anglo-americká vysoká škola Praha (první soukromá vysoká škola v Česku, založená v roce 1990) a University of New York in Prague. Na obou těchto institucích se vyučuje pouze v angličtině, studují zde cizinci z desítek zemí celého světa.
Dalšími soukromými vysokými školami, na kterých lze studovat v angličtině, jsou Škoda auto Vysoká škola v Mladé Boleslavi a Vysoká škola hotelová v Praze 8.

Početně nejvíce zastoupenými programy, které lze na soukromých vysokých školách studovat, jsou ekonomika, humanitní a technické obory studia. Pouze dvě soukromé vysoké školy poskytují vzdělání v oboru medicíny – nelze zde ovšem získat titul MUDr. a následně vykonávat profesi lékaře – a dvě školy jsou uměleckého zaměření (Literární akademie – Soukromá vysoká škola Josefa Škvoreckého a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku).
 
 
Autor: Andrea Kábelová
 
Přidáno: 22.02.2010
 
 
 

Související články

 
Veřejné a soukromé univerzity
 
 

Vyšší odborné školy

Vyšší odborné školy připravují studenty na výkon specializovaných odborných profesí. Absolventi

 
 
Veřejné a soukromé univerzity
 
 

Nejžádanější studijní obory

Právo, medicína a umění – obory, které nejvíc táhnou mladé lidi

 
 
Veřejné a soukromé univerzity
 
 

Kredit soukromých vysokých škol roste

Dvě soukromé univerzity a více než čtyřicet soukromých vysokých škol stále více konkurují zavedeným...

 
 
Veřejné a soukromé univerzity
 
 

Nejvýznamnější vzdělávací instituce

České vzdělávací instituce jsou známé a vyhledávané z různých důvodů, například pro svou dlouhodobou...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…