HOMEPAGE

Život a práce
 
Věda a výzkum

 

Česká věda přišla o dvě významné osobnosti

 
photo:  (sxc.hu)
 

Antonín Holý a Čestmír Šimáně, dvě z nejvýznamnějších osobností české, ale i světové vědy, zemřeli krátce po sobě v červenci roku 2012. Profesor Šimáně se zabýval jadernou fyzikou, profesor Holý zachránil nebo alespoň prodloužil život tisícům lidí z celého světa díky svým objevům v oblasti léků – antivirotik.

 
Prof. Antonín Holý (1. 9. 1936 – 16. 7. 2012) byl český chemik a jeden z nejvýznamnějších českých přírodovědců 20. století. Je objevitelem řady antivirotik využívaných při léčbě HIV/AIDS, hepatitidy typu B, oparů viru pravých neštovic či virového zánětu oční sliznice. Lék Viread (tenofovir), který vznikl na základě Holého výzkumů, je v současné době nejúčinnějším dostupným lékem proti AIDS. Díky němu se AIDS změnil z nemoci, která prakticky bez výjimky končí smrtí, na vážnou chorobu, s níž pacienti mohou žít desítky let. Holý vynalezl i lék proti rakovině lymfatických uzlin.

Pár dnů před jeho smrtí schválil americký Ústav pro kontrolu potravin a léčiv přípravek Truvada, na jehož vývoji se Holý významně podílel. Ve Spojených státech by se mohl stát prvním oficiálně schváleným lékem k prevenci HIV.

Holý je autorem či spoluautorem více než stovky publikací a šesti desítek patentů. Patenty na léky z jeho laboratoře dnes zajišťují významnou část rozpočtu Ústavu organické chemie a biochemie, kde prakticky celý svůj život pracoval.

Prof. Čestmír Šimáně (9. 5. 1919 – 26. 7. 2012) je považován za zakladatele jaderného výzkumu v České republice. V Paříži studoval u nositele Nobelovy ceny za chemii Frédérica Joliot-Curie. Až do své smrti byl vědeckým pracovníkem Ústavu jaderné fyziky (ÚJF) Akademie věd ČR v Řeži. Jeho vědecká činnost byla zaměřena na experimentální jadernou fyziku a energetiku, zejména konstrukce a využití urychlovačů, konstrukce detektorů jaderného záření a jaderné reaktory.

V roce 1948 nastoupil jako první zaměstnanec Ústavu pro atomovou fyziku a vybudoval Laboratoř jaderné fyziky. Byl ředitelem Fyzikálního ústavu ČSAV a od roku 1955 prvním ředitelem nově založeného a budovaného Ústavu jaderné fyziky. Později vedl také divizi Mezinárodní atomové agentury ve Vídni. V této době působil rovněž jako tlumočník při jednáních ruských a amerických vědců. V roce 1973 byl zvolen místoředitelem Spojeného ústavu jaderných výzkumů v Dubně u Moskvy.
 
 
Autor: Andrea Kábelová
 
Přidáno: 30.09.2012
 
 
 

Související články

 
Úspěchy české vědy
 
 
 
Osobnosti historie
 
 

Johann Gregor Mendel, zakladatel...

Současník Darwina, přírodovědec, objevitel základních zákonů dědičnosti, mnich a také opat...

 
 
Věda a výzkum
 
 

Česká věda přišla o dvě významné...

Antonín Holý a Čestmír Šimáně, dvě z nejvýznamnějších osobností české, ale i světové vědy, zemřeli krátce...

 
 
Věda a výzkum
 
 

Systém Galileo je v Praze

Počátkem září v Praze začala naplno fungovat evropská centrála navigačního systému Galileo.  

Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…