HOMEPAGE

Život a práce
 
Věda a výzkum
 
Studenti a věda

 

Popularizace vědy u nás

 
photo:  (sxc.hu)
 

Matematika, fyzika a další technické vědy bývají strašákem mnoha školáků, české studenty nevyjímaje. Proto i v naší zemi existuje řada projektů, které mají vědu, její zákonitosti, ale i nové objevy přiblížit zábavnou formou všem, kdo nerezignovali na poznání toho, čeho se tak trochu bojí.

 
Nejznámějším místem, kam se „chodí“ za tímto poznáním, je iQpark Liberec (mapa). Můžete si zde na více než dvou stovkách interaktivních exponátů pohrát s přírodními zákony, poznat, jak fungují lidské smysly, nebo si dokonce vyrobit vlastní nanovlákno. Novinkou je kosmická váha, na které zjistíte, kolik vážíte nejen na Měsíci, ale i na každé planetě sluneční soustavy. V science centru iQpark v expozici Zelená energie můžete experimentovat s výrobou elektřiny z trvale udržitelných zdrojů a nově také poznávat zákonitosti vody v expozici nazvané prostě Voda.

Po prohlídce iQparku můžete v Liberci zamířit ještě do zábavného centra Babylon a navštívit například největší zrcadlové bludiště v Evropě anebo místnost s optickými klamy.

iQpark se podílí i na organizaci celoevropské akce Noc vědců, která se v roce 2010 konala již pošesté. Vědci při ní v roli bavičů, hudebníků, moderátorů a herců seznamují návštěvníky vtipným způsobem se svou prací, s vědou jako takovou.

Na Noc vědců, jež se koná pouze jednou za rok v několika městech najednou, navazuje nejrozsáhlejší vědecký festival v České republice Týden vědy a techniky, který probíhá vždy v listopadu. Široká veřejnost – především studenti středních škol – mají možnost nahlédnout do laboratoří a knihoven a poznat X7 jak se dělá věda X7. Badatelé z výzkumných pracovišť Akademie věd České republiky připravují širokou nabídku exkurzí, přednášek, výstav a diskusních večerů, během nichž představují své výzkumné projekty, předvádějí nejmodernější vědecké přístroje a experimenty a seznamují návštěvníky s nejnovějšími trendy v oblasti vědy.

Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci má svůj vlastní projekt popularizace a medializace vědy MedVěd. V rámci tohoto projektu funguje například Univerzita dětského věku určená dětem od 8 do 12 let.

V Plzni sídlí unikátní interaktivní muzeum Techmania Science centrum (mapa), které populární formou přibližuje hranice lidského poznání. Návštěvníci si tu mohou na vlastní kůži vyzkoušet jednotlivé fyzikální principy.

Ministerstvo školství ČR hodlá za podpory evropských fondů poskytnout 2,2 miliardy korun na vybudování dalších tzv. science learning center.
 


 
Autor: Andrea Kábelová
 
Přidáno: 22.12.2010
 
 
 

Související články

 
Studenti a věda
 
 

Čeští studenti sbírají ceny na...

Hned dva významné úspěchy na světových vědeckých soutěžích zaznamenali čeští studenti. Tým studentů z...

 
 
Studenti a věda
 
 

Popularizace vědy u nás

Matematika, fyzika a další technické vědy bývají strašákem mnoha školáků, české studenty nevyjímaje...

 
 
Studenti a věda
 
 

Národní technická knihovna – nová...

Chrám vědců i techniků, designově netradičně pojatá knihovna, která se stává místem setkání kulturních...

 
 
Studenti a věda
 
 

Propojení školství a vědy

Stále lze poměrně často slyšet názor, že to, co se člověk učí na vysoké škole, není leckdy propojitelné s...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…