HOMEPAGE

Turistika
 
Kam jít, co navštívit

 

Hrady a zámky

 
photo:  ()
 

Hrady a zámky u nás jsou dokladem vysoké úrovně dřívějšího stavitelství. Většinou také nabízejí bohaté umělecké sbírky, např. vzácné kolekce obrazů, zbraní, porcelánu, skla či jiných uměleckých předmětů. V současné době je téměř šedesát hradů, zámků a zřícenin zapsáno do seznamu národních kulturních památek a některé památky také do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

 

Již od nejranějších dob českých dějin se budovala feudální sídla obranného charakteru proti ničivým nájezdům ze sousedních zemí. Obranné hrady byly tak stavěny na špatně přístupných skalách a kopcích nebo byly obehnány vodním příkopem. V okolí hradů a jejich zřícenin jsou dodnes patrné zbytky obléhání - po táborech a palebných postaveních zůstaly zachovány různě mohutné valy a příkopy.

Počátkem třicátých let 13. století ale došlo ke zlomu v budování těchto feudálních sídel. Na mnoha místech země začaly růst hrady královské či první hrady šlechtické, které již neplnily funkci pouze obrannou, ale také reprezentativní.

V polovině 16. století, s nástupem nového způsobu života, se začaly i u nás stavět komfortní zámky, z nichž mnohé jsou obklopeny nádhernými parky a zahradami, ve kterých se nacházejí nejen vzácné dřeviny, ale také sochařské a architektonické objekty.

Na území Čech, Moravy a Slezska se dochovaly všechny typy středověkých hradů a zámků. Najdeme zde jak stavby slohově čisté, tak i objekty v zajímavých pozdějších přestavbách. Mnohé z těchto památek zvyšují svou přitažlivost doplňkovými programy. Pro návštěvníky se pořádají noční prohlídky, středověké turnaje i hostiny, mezinárodní hudební festivaly a soutěže. Některé zámky byly přeměněny v hotelová zařízení.

Většina hradů a zámků v České republice je v rukou státu, některé byly navráceny svým původním majitelům z řad šlechtických rodů a církevních institucí. V mnoha případech se tito staronoví vlastníci pustili do úprav objektů podle původních dispozic a po jejich dokončení památky opět zpřístupnili veřejnosti.

Hrady a zámky v České republice jsou tak atraktivní, že o ně neustále projevují zájem nejrůznější české i zahraniční televizní a filmové štáby.

České památky jsou součástí romantické cesty po hradech a zámcích (Burgenstrasse), která začíná v Mannheimu a končí v Praze. Dnes patří k Burgenstrasse na území ČR 13 objektů: Chebský hrad, Zámek Kynžvart, Hrad a zámek Bečov, Hrad Loket, Klášter Teplá, Vodní hrad Švihov, Zámek Nebílovy, Zámek Kozel, Zámek Hořovice, Souhradí Žebrák a Točník, Hrad Karlštejn, Hrad Křivoklát a Pražský hrad.

Některé zámecké objekty lze objevit i v rámci nabídky kongresové turistiky. Těmto aktivitám se mimo jiné věnují zámky Mostov u Chebu, Sychrov na Liberecku a Dětenice na Jičínsku.

 

Odkazy

 
Autor:
 
Přidáno: 05.12.2009
 
 
 

Související články

 
Firmy v ČR
 
 

IGRÁČEK – legendární hračka, kterou...

Postavička o výšce přibližně osm centimetrů, která představuje nejrůznější lidská povolání, byla...

 
 
Kam jít, co navštívit
 
 

Po stopách UNESCO, 1. díl – Jižní...

Česká republika se může pochlubit bohatou historií, četnými stavebními památkami i krásnou přírodou...

 
 
Sportovní tipy
 
 

Zimní střediska v České republice...

Milovníci zimních sportů si v České republice díky její poloze rozhodně přijdou na své. Téměř ze všech...

 
 
Volný čas
 
 

Kam za operou v České republice

V České republice je celkem 10 profesionálních operních scén se stálým souborem. Vzhledem k počtu...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…