HOMEPAGE

Turistika
 
Kam jít, co navštívit
 
Specializovaná turistika

 

Vodní sporty

 
photo:  (mojefoto.cz)
 

V České republice se nachází mnoho míst (přehrady, umělé nádrže a jezera), která poskytují výborné podmínky pro provozování nejrůznějších vodních sportů.

 

Přírodní vodní plochy a přehradní nádrže v České republice nabízejí skvělé možnosti ke koupání, rekreačnímu plavání, windsurfingu nebo jachtingu. Sportovní vybavení na jachting a windsurfing si lze vypůjčit v místních sportovních klubech a kempech.

Optimální podmínky k provozování vodních sportů vytvářejí zejména údolní přehradní jezera, z nichž největším je Lipno.

Břehy jezer jsou posety rekreačními centry s hotely, penziony, chatovými osadami, kempy a tábořišti, které nabízejí ubytování různých kategorií i občerstvení a ochotně zapůjčí sportovní náčiní.


Nejvyhledávanější vodní plochy

Lipno

Údolní přehradní nádrž na řece Vltavě, nacházející se v jižních Čechách, s vynikajícími podmínkami pro vodní sporty, táboření či sportovní rybolov v blízkosti Národního parku Šumavaa mnoha významných architektonických památek (Vyšší Brod, Český Krumlov).

K rekreaci i letním sportům je využíván především levý břeh mezi obcemi Lipno a Horní Planá. Návštěvníkům je k dispozici půjčovna loděk i šlapadel, přístav pravidelné lodní dopravy, velké kotviště jachet Marina Lipno. Kolem nádrže vede dálková cyklostezka, navazující na cyklomagistrálu Šumava. Více informací: http://www.lipensko.cz/

Orlík

Korytovitá nádrž zaříznutá do hlubokého údolí se strmými a zalesněnými stráněmi, místy i skalnatými srázy. Jezero nad hrází je obklopeno malebnou a klidnou krajinou středního Povltaví.

Poskytuje skvělé podmínky ke koupání, windsurfingu, plachtění, veslování (přehradní hráz vybavena výtahem pro sportovní lodě) i sportovnímu rybolovu.

Od dubna do října na přehradě funguje lodní doprava - doporučujeme například výlet parníkem na zámek Orlík nebo hrad Zvíkov.

Slapy

Údolní přehradní nádrž na řece Vltavě osmnáct kilometrů západně od Benešova. Nabízí bohaté možnosti koupání, plachtění, veslování, ale i vodního lyžování a windsurfingu.

Od hráze přehrady přes Kamýk do Solenice, pod orlickou přehradní hráz, je provozována pravidelná lodní doprava.

Jesenice

Přehradní nádrž na řece Odravě, nacházející se sedm kilometrů od Chebu, využívaná k rekreaci či provozování všech druhů vodních sportů. Svěží příroda a blízkost lázeňských a historických měst (Mariánské Lázně, Františkovy Lázně, Cheb) poskytují možnost nevšedních turistických i kulturních zážitků.

Hracholusky

Údolní nádrž na řece Mži, v půvabné krajině necelých devatenáct kilometrů západně od západočeské metropole Plzně. Dobře přístupnou nádrž, která má i vlastní veřejnou lodní dopravu, vyhledávají především příznivci windsurfingu, plachtění či veslování.

Skalka

Údolní nádrž západně od Chebu v plochém, zalesněném a chráněném údolí, nedaleko lázeňského města Františkovy Lázně a silničního hraničního přechodu do SRN v Pomezí nad Ohří.

Má dobré podmínky pro sportovní rybolov a provozování téměř všech druhů vodních sportů. Nejvhodnějším místem ke koupání je plovárna na pontonech v Podhoří, kde je provozována rekreační lodní doprava a k dispozici půjčovna loděk a sportovního vybavení.

Nechranice

Přehradní nádrž na řece Ohři, ideální pro koupání, jachting, vodní lyžování a rybaření. V blízkém okolí jsou archeologické lokality s nálezy ze čtvrtého tisíciletí před naším letopočtem.

Máchovo jezero

Rekreanty velmi oblíbená přírodní vodní plocha v severních Čechách s velkými písčitými plážemi, obklopenými lesy a romantickým okolím (Doksy, hrad Bezděz). Má široké zázemí k provozování vodních sportů (několik jachtařských klubů, půjčovna lodí) a tenisu. Po celou sezonu jsou pořádány letní slavnosti a společenské akce.

Vranov

Údolní přehradní nádrž necelých patnáct kilometrů severovýchodně od Znojma v hlubokém a úzkém údolí řeky Dyje. Rozprostírá se v překrásné kopcovité krajině s četnými zátokami, kde se převážně soustřeďuje sportovní rybolov. Jezero má velmi příznivé podmínky pro plachtění, veslování či windsurfing. Navíc je zde provozována pravidelná lodní doprava.

Nad přehradní nádrží se tyčí zříceniny hradu Cornštejna, pod nádrží se nachází rekreační středisko Vranov nad Dyjí s impozantním zámkem.

Nové Mlýny

Kaskáda tří vodních nádrží na řece Dyji s ideálními podmínkami zejména pro jachting (otevřená větrná voda). Leží v rovinaté vinařské krajině s teplým podnebím a bohatým kulturním zázemím (Mikulčice, Pálava, vinné sklípky).

Těrlická přehrada

Těrlická přehrada byla vybudována na řece Stonávce nedaleko města Havířov a její dokončení se datuje na rok 1962. Toto umělé jezero má plochu 4 k.  K rekreaci lákají 3 veřejné pláže, zázemí pro provozování vodních sportů, rybaření, nachází se zde také loděnice, tábořiště a v okolí četná ubytovací zařízení.

Žermanice

Plochá nádrž na řece Lučině s travnatými plážemi v mělkém, chráněném a prosluněném údolí, pět kilometrů jižně od Havířova. Bývá využívána ke koupání, plachtění, windsurfingu a ke sportovnímu rybolovu. Návštěvníků je k dispozici půjčovna loděk, šlapadel, motorest i chatová osada.

 

Odkazy

 
Autor:
 
Přidáno: 05.01.2010
 
 
 

Související články

 
Specializovaná turistika
 
 

Geocaching v ČR

Celosvětově mimořádně populární hra – geocaching si už našla tisíce příznivců i v České republice...

 
 
Specializovaná turistika
 
 

Poznejte Česko z koňského hřbetu!

Nejkrásnější pohled na svět je údajně ze hřbetu koně. Nestačí však nasednout a jezdit někde na pouti...

 
 
Specializovaná turistika
 
 

Posázavský pacifik

Legendární poetický název Posázavský pacifik<...

 
 
Obecná fakta o ČR
 
 

Návštěvnost lázní v ČR roste

Lázeňství v České republice má již mnohasetletou tradici a vysokou úroveň. Svědčí o tom i ocenění kvality...

 
Oblíbené

Historie výtvarného umění

Co se událo ve výtvarném umění na samém sklonku českých dějin? Mnohé…

Klimatické podmínky

Česká republika je vnitrozemským státem, který leží v mírných zeměpisných…

Nejdůležitější objevy současnosti

Za poslední desetiletí přišla česká věda s mnoha převratnými objevy, vynálezy a…

Čeština

Čeština patří do skupiny západoslovanských jazyků. Český jazyk je také jazykem…